Sztuka kreatywności - Solaris - rozwój osobisty

Sztuka kreatywności

Dziś wiele mówi się o kreatywności. Coraz częściej wymaga się od nas myślenia pozbawionego schematów, tworzenia nowych i niebanalnych pomysłów, znajdywania zaskakujących rozwiązań. Kreatywni powinni być nie tylko pisarze, graficy czy muzycy, ale też menedżerowie, programiści, a nawet sprzedawcy. Trudniej jest znaleźć zawód, od którego kreatywności się nie wymaga… Widząc jak wielkiego znaczenia ona nabiera, postanowiłem zabrać głos i dać innym coś od siebie.

Wiem, że kreatywność jest czymś łatwym. W końcu sam jestem kreatywną osobą. Dlatego chcę pomóc każdemu, kto chce (lub musi) być kreatywny, ale nie wie do końca jak się za to zabrać. Również i temu, kto opanował tą umiejętność a chce ją u siebie dodatkowo rozwinąć. Najważniejsze to zrozumieć, że każdy z nas, bez wyjątku, może być kreatywny. Tego można się nauczyć:)

Dopiero niedawno zrozumiałem, że kreatywność jest sztuką. I to nie byle jaką, ale najważniejszą i najpiękniejszą ze sztuk – Sztuką Tworzenia. Dlatego przedstawię ją jako coś więcej niż tylko umiejętność wymyślania zaskakujących pomysłów. Jednocześnie pokażę ją od bardzo praktycznej strony, takiej do wykorzystania na co dzień.

Wyodrębniłem pięć najważniejszych sztuk. Zanim jednak przyjrzymy się każdej z nich – zastanówmy się nad tym, kim jest osoba kreatywna. Czym się cechuje i co ją wyróżnia. Dzięki temu sami będziemy wiedzieć, jakich postaw w życiu powinniśmy się trzymać. Oto one:

Otwartość – Gdy trafiasz na coś nowego, czego wcześniej nie spotkałeś to raczej przyjrzyj się temu niż odwracaj wzrok. Zapraszaj do swojego życia wszystko co Cię otacza, nie zamykając się na nic – nawet jeśli jest to coś, co Ci wyjątkowo nie odpowiada.

Ciekawość – Wciąż zadawaj pytania, tak jak wtedy gdy byłeś dzieckiem. Zamiast trzymać się ustalonego obrazu świata bezustannie staraj się zrozumieć, jak on działa i jakimi zasadami się rządzi. Zajmij się poszukiwanem nowych odpowiedzi, a nie recytowaniem tych starych i znanych przez wszystkich.

Zdziwienie – Wciąż pytaj się „dlaczego robimy to tak, a nie inaczej?”, ,,Jak można to zrobić lepiej?”. Podważaj stare prawdy i zawsze poszukuj lepszych możliwości. Zamiast bać się zmian, zacznij je lubić. Patrz na wszystko ze zdzwieniem i zawsze poszukuj nowych sposobów na osiągnięcie celu.

Ruchliwość– Poruszaj się. Poznawaj nowych ludzi, zbieraj nowe doświadczenia, odkrywaj nowe fascynujące miejsca i idee. Jak najczęściej wychódź ze swojej strefy komfortu i każdego dnia rób coś nowego. W ten sposób zdobędziesz kolejne punkty odniesienia.

Myślenie– Zrozum, że cała kreatywność odbywa się w myślach. Ćwicz swój mózg, traktując go jak mięsień. Im więcej (i lepiej) go używasz, tym lepiej myślisz. Szybciej, bardziej czytelnie i bardziej kreatywnie.

Sztuka pisania

Pierwszym elementem składającym się na sztukę kreatywności jest PISANIE. Przelewanie myśli na papier.

Pisanie jest ważne, ponieważ niezwykle wspomaga myślenie i proces kreacji. Składa się on z wielu pojedynczych, małych idei, co do których trzeba wykonać jakieś działanie. Najczęściej myśli trzeba zostawiać i wyruszać w poszukiwaniu nowych pomysłów i skojarzeń. Dopiero potem należy podjąć działanie w odniesieniu do każdej z nich i zadecydować, której należy się pozbyć, którą pozostawić, a którą przekształcić.

Dzięki temu, że wszystko co istotne zapiszesz na kartce papieru, Twój mózg będzie mógł „uwolnić się” od tych myśli i zająć się kolejnymi. Jednocześnie zapisując myśli uzyskasz pewność, że nigdzie Ci one nie uciekną…

Dpiero gdy zbierzesz (zapiszesz) ich odpowiednią ilość, oraz określisz czym są i jakie występują między nimi zależności, będziesz mógł zbudować z tego coś większego, stworzyć coś wartościowego.

Ja nie wyobrażam sobie życia bez długopisu i kartki papieru. Nie wyobrażam sobie, że można bez nich dobrze myśleć. Wiele wpisów na bloga, całą prezentację maturalną, książkę i każdy z moich pomysłów rysowałem najpierw na papierze w postaci schematów albo map myśli. Te dwa sposoby polecam najbardziej. Są o wiele lepsze niż robienie notatek w sposób tradycyjny.

Jeśli chcesz dowodu, to spójrz na obrazki na następnej stronie i zadaj sobie dwa pytania:

1. Który obraz zachęca Cię do tego, żeby zostać przy nim na dłużej?

2. Twój mózg wygląda bardziej jak wpis z wikipedii, czy kolorowa mapa myśli?

Sposób w jaki zapisujesz myśli ma bezpośredni wpływ na to, jak bardzo jesteś kreatywny/a. Zapisując myśli w sposób linearny sam siebie ograniczasz. Kreacja ze swojej natury mniej przypomina linijki w tekście, a dużo bardziej sieć – stale rosnącą, pełną rozmaitych zależności i skojarzeń.

Wariant A)

Wariant B)

Sztuka stawiania pytań

Kolejnym elementem składającym się na sztukę kreatywności jest umiejętność STAWIANIA PYTAŃ. Coraz częściej dochodzę do wniosku, że cała kreatywność zamyka się właśnie w tej jednej umiejętności…

Gdy stawiasz pytanie pobudzasz swój umysł. Prowokujesz go. Nakłaniasz, a czasem nawet rozkazujesz, żeby znalazł dla Ciebie najlepszą odpowiedź. Dzięki temu że są ludzie, którzy zadają sobie dobre nowe pytania i tworzę na nie odpowiedzi my wszyscy jesteśmy świadkami odkryć, powstawania nowych produktów i usług, a czasem nawet całych nowych branż.

Dobrym przykładem jest Netflix. Ludzie nim zarządzający postawili sobie inne pytanie niż cała reszta branży. Zamiast pytać się o to, jak najlepiej wypożyczać filmy, zadali pytanie o to, jak sprzedawać możliwość oglądania filmów. Na pierwszy rzut oka wydaje się to bardzo mała zmiana. Okazało się jednak, że zrobiła ona ogromną różnicę. Ci ludzie stworzyli swoją usługę i odróżnili się od całej reszty, ponieważ zadali sobie inne pytanie. Nie zamknęli się w schemacie mówiącym o tym, że branża polega tylko na wypożyczaniu filmów.

Najistotniejszą kwestią przy zadawaniu pytań jest to, aby się nie ograniczać. Przy stawianiu sobie pytania powinieneś wyeliminować wszystko to, co nie jest Twoim celem. Wszystkie zbędne założenia i „oczywiste oczywistości”. Zamiast pytać się „Jak mogę zarobić 1000 złotych?” lepiej zadaj sobie pytanie „Jak mogę mieć 1000 złotych?”. Zarabianie często kojarzy się z pracą na etacie, a przecież nie jest to jedyna możliwość zdobycia tych pieniędzy…

Znam jedną, absolutnie najlepszą metodę na to, jak dotrzeć do nowych myśli, idei i niebanalnych pomysłów. Nie potrzeba do niej żadnego szczególnego przygotowania. Wystarczy zadawać sobie pytania zaczynające się na „Jak…”. To magiczne słowo najbardziej uruchamia kreatywność. Wszystkie skomplikowane metody heurystyczne i burze mózgów opierają się właśnie na zadawaniu sobie jednego pytania – „Jak mogę osiągnąć ten cel?” – na różne sposoby i w różnej formie.

Od zdobycia dobrej odpowiedzi dużo ważniejsze jest zadanie sobie dobrego pytania. Aby być efektywnym, odpowiednio dużą część czasu powinieneś spędzić na postawieniu przed sobą dobrego celu, zadania dobrego pytania. Jeśli chcesz być twórcą, to nie możesz wciąż powtarzać pytań innych ludzi. Jeśli chcesz stworzyć coś niezwykłego, nie ma na to innej drogi – musisz zadawać niezwykłe (a czasem szalone) pytania.
Sztuka czerpania

Trzecim elementem składającym się na sztukę kreatywności jest umiejętność czerpania. Chodzi o czerpanie idei, pomysłów, natchnienia…

Na początek zastanówmy się, skąd osoby kreatywne biorą te wszystkie swoje pomysły?

Na pewno nie ma jednego konkretnego miejsca. Pomysły są wszędzie. Mówi się, że pieniądze leżą na ziemi, wystarczy tylko się po nie schylić. Jeszcze bardziej widoczne jest to w przypadku pomysłów. One nas otaczają są wszędzie. Dokładnie tak samo, jak otaczają nas myśli.

Jeśli chesz być dobry w kreowaniu to dokładnie obserwuj świat. Przyglądaj się, wzoruj, porównuj, szukaj odniesień. Wciąż zadawaj pytania. W ten sposób szukaj swojego „natchnienia”, czerp ze świata. Bardzo trudno jest wpaść na genialny pomysł, pozostając w zamknięciu, w oderwaniu od impulsów z zewnątrz.

Chociaż pomysły znajdują się w umyśle, to najpierw umysł musi na nie wpaść. Do tego potrzebuje bodźca. O jednym z nich pisałem już wcześniej. Jest to bodziec wewnętrzny – czyli pytania, które sobie zadajemy. Oprócz pytań podstawowymi bodźcami są:

Ludzie – z którymi wdajesz się w rozmowę. Możesz dyskutować o Twoim pomyśle i wysłuchiwać uwag (to szczególnie polecam wszystkim osobom przekonanym o genialności i wyjątkowości swoich pomysłów, które zdolne są zmienić cały świat.). Możesz też przyglądać się temu, jak ludzie się zachowują i w jaki sposób myślą. Możesz w końcu po prostu rozmawiać. Często podczas takiej zwykłej rozmowy wspólnie możecie wpaść na ciekawy pomysł. W ten sposób oprócz cennego pomysłu od razu zdobędziesz partnera, który od samego początku jest nim zarażony i wesprze Cię w Twoim entuzjazmie:)

Otoczenie – wszystko, co Cię otacza. Chodzi o bardzo przyziemne rzeczy – regał w pokoju, ulica którą się przechadzasz, drzewa, trawa, podmuch wiatru. Z tych wszystkich miejsc możesz wyciągnąć cenne nauki, zdobyć inspirację, zaczerpnąć ciekawe rozwiązania.

Myśli – co łączy się z czytaniem, poznawaniem, ciągłym zdobywaniem nowej wiedzy, poszerzaniem horyzontów. I nie chodzi tutaj o uczenie się „na pamięć” tak jak uczy się w szkołach. Ważniejsze jest próbowanie zrozumienia tego, co poznajesz. Odkrycie praw, jakimi się dana rzecz rządzi. Nie suche informacje, ale „kolorowa” i głęboka wiedza. I to nie koniecynie z Twojej dziedziny.
Sztuka wyobraźni

Kolejnym elementem składającym się na sztukę kreatywności jest wyobraźnia.

Wszystko ma początek w umyśle. Żeby powstały wielkie wynalazki ktoś najpierw musiał je sobie wyobrazić. Wielcy ludzie chodzili po ziemi, bo wcześniej użyli siły wyobraźni do tego, by zwizualizować siebie i swoją przyszłość. Wielkie sukcesy w biznesie czy w sporcie, ale też wszystkie codzienne małe zwycięstwa nie wzięły się znikąd. Zanim do nich doszło ktoś musiał stworzyć ich obraz w umyśle.

Żeby zrozumieć rolę wyobraźni w kształtowaniu kreatywności musimy sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie – czym jest kreatywność? Istnieje wiele definicji, o części z nich wspominałem już we wcześniej. Definicja, którą lubię najbardziej mówi, że kreatywność jest tym, dzięki czemu jesteśmy zdolni kreować. Dzięki niej możemy być twórcami.

Każdy twórca zanim dokona swojego dzieła, najpierw musi ruszyć głową, zastanowić się. To jest podstawowa praca, którą wykonuje:) Dobry twórca od twórcy miernego wyróżnia się tym, że zna znaczenie pracy w umyśle.

Używanie wyobraźni nazywa się czasem wizualizowaniem. Wizualizować możesz sobie osiągnięcie celów, doświadczanie pewnych stanów czy sytuacji, lub na przykład ludzi, których chcesz spotkać. Wizualizować można dosłownie wszystko. Wyobraźnia nie zna ograniczeń.

Wizualizując skup się na trzech kwestiach:

emocje – jak się czujesz?

zmysły – jaki obraz? jaki dźwięk? jaka faktura? jaki smak? jaki zapach?

stan idealny – jak będzie wyglądał świat, gdy osiągniesz docelową przyszłość w stu procentach?

Dopier jeśli w wyobraźni zarysujesz przyszłość, będziesz mógł skutecznie do niej dotrzeć.

Nie będzie osiągnięć, jeśli nie będziesz wiedział, do czego dążysz…. Kreacja to tworzenie przyszłości.
Sztuka realizacji

Kreatywność jest stratą czasu, jeśli nie kończy się realizacją, wdrożeniem. To właśnie działanie jest ostatnim elementem sztuki kreatywności. Elementem, który decyduje o ostatecznym wyniku.

Kreatywność zawsze ma miejsce w umyśle i myśl zawsze jest początkiem – ale nigdy nie może być końcem. W przeciwnym wypadku nie ma mowy o kreacji.

Zbyt wiele jest osób, które zajmują się tylko myśleniem, tworzeniem marzeń i obrazów w umyśle. Każdy z nas po części jest takim człowiekiem. Zamiast odważnie działać, realizować pomysły, cele, zamiary wolimy stać w miejscu – znanym, bezpiecznym. Tam gdzie nikt nie dowie się o naszych pomysłach – więc nikt nie skrytykuje. Tam gdzie nie podejmiemy działania – więc na pewno nie przegramy. Tam gdzie nie poświęcimy na to wiele czasu – więc „zaoszczędzimy” go na coś innego…

Ja też byłem taką osobą. Moje Wyzwanie, mój blog, wszystkie moje działania pokazują, jak bardzo chciałem z tym zerwać. Postanowiłem, że przestanę myśleć tak dużo, a zacznę więcej działać. Przemieniać myśli w rzeczywistość. Teraz mogę z pewnością w głosie powiedzieć – „Jestem Twórcą”. I to nie takim na papierze jak wcześniej, ale twórcą realnym, działającym, stąpającym po ziemi.

Kreatywność trzeba rozpatrywać szeroko. Nie jest to tylko „tworzenie pomysłów”. Kreatywność jest to moc tworzenia. Tworzenia poprzez umysł, ale z efektami w realnym świecie. A do tego potrzebna jest akcja.

Na dobrą akcję zawsze jest zapotrzebowanie. Dobrych pomysłów jest wiele, ale dobrych twórców – wciąż brak. Bądź twórcą i kreuj swój świat. Kreatywność wykorzytaj w realnym świecie. Nie pozostaw jej tylko na papierze!

Wojciech Dudziak

2 odpowiedzi na “Sztuka kreatywności”

  1. przeleconyorzel pisze:

    Sztuka kreatywności, ciekawy artykuł, dzięki za nowe możliwości. ^_^

  2. Dominik pisze:

    Jestem programistą i od pewnego czasu zauważyłem w sobie totalny brak kreatywności.. Szukając inspiracji tworze dokładnie to co już jest stworzone. Używam pomysłów innych zamiast tworzyć własne.

    Dziękuję za wspaniałe wskazówki i motywacje.

    Pozdrawiam :))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa cookies.

Czytaj więcej na temat polityki cookies.