Podróż w głąb siebie. Wyprawa coachingowa do Santiago de Compostela/ Hiszpania 3-16.10.2013 - Solaris - rozwój osobisty

Podróż w głąb siebie. Wyprawa coachingowa do Santiago de Compostela/ Hiszpania 3-16.10.2013

„Podróż w głąb siebie” to wędrówka prastarym szlakiem pielgrzymim połączona z głęboką pracą wewnętrzną. Jest to unikalny warsztat coachingowy wsparty medytacją w ruchu. Dwutygodniowa wędrówka i znój wyrzeźbią twoje ciało. Codzienne zaglądanie w głąb swojego umysłu, próba zrozumienia siebie, swojego losu, przekraczanie własnych ograniczeń, dialog z przeznaczeniem, poznawanie absolutu – to może zmienić twoją duszę. Spędzimy 16 dni w marszu po hiszpańskiej ziemi, drogą przemiany i transformacji.

Szlak Świętego Jakuba jest jedną z najbardziej tradycyjnych tras pielgrzymów. Nie chodzi tylko o to, aby dotrzeć do Santiago de Compostela. Celem jest droga sama w sobie, stąpanie po ziemi, którą szło wcześniej tysiące poszukujących odpowiedzi, zrozumienia własnego losu, sensu życia.
Według historycznych przekazówśw. Jakub Starszy, ulubiony uczeń Chrystusa, postanowił zanieść słowo Boże aż na koniec świata. W owych czasach końcem poznanego świata był przylądek hiszpańskiej Galicji, przylądek Finisterre. Tam też wyruszył św. Jakub ze swoją misją ewangelicką. Kiedy powrócił do Jerozolimy w roku 44, z rozkazu Heroda Agrypy został ścięty i stał się pierwszym chrześcijańskim męczennikiem. Po jego śmierci uczniowie podjęli karkołomne wyzwanie pochowania go na ziemi, na której głosił słowo Boże. Najpierw musieli wykraść ciało, a potem odbyć przepełnioną przeciwnościami podróż, aby złożyć go w dalekiej galicyjskiej krainie. Od tamtego czasu do grobu Jakuba pielgrzymowała przez stulecia cała Europa.

Na początku pielgrzymki miały przede wszystkim charakter religijny. W wiekach średnich pielgrzymowano dla umocnienia wiary, odbycia pokuty, z prośbą o uzdrowienie. Również miasta i parafie wysyłały pielgrzymów w intencji ważnej dla danej społeczności np. prosząc o koniec suszy, lub o ustąpienie dżumy. W niektórych państwach, wyrokiem sądu, przestępcom nakazywano pielgrzymkę do Santiago. Tradycyjnie drogę rozpoczynano od progu własnego domu. Przez wieki przemierzyli ją przedstawiciele wszystkich stanów, w tym wiele znanych postaci, także władców, jak Karol Wielki, królowa Izabela Kastylijska, św. Franciszek z Asyżu, św. Elżbieta Portugalska, św. Brygida Szwedzka, św. Ignacy Loyola, papież Jan XXIII. Johann Wolfgang von Goethe, pisał, iż „drogi św. Jakuba ukształtowały Europę”. Po wizycie Jana Pawła II, droga Jakubowa została ogłoszona pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym. W 1993 roku wpisano ją na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Śladami św. Jakuba od stuleci podążają pątnicy, pielgrzymi, którzy w drodze zaznają głębokiej duchowej przemiany. Dziś Camino jest wartością dla wszystkich: dla katolików, dla ludzi innych wyznań, dla poszukujących i wątpiących, a także dla osób określających się, jako niewierzący, których na szlaku jest sporo. W schroniskach dla pielgrzymów – zwanych refugios lub alberques de peregrinos – pytają, dla celów statystycznych, o narodowość, czasem o wiek, nigdy o wyznanie. Wszyscy, którzy idą Camino, traktowani są przez hiszpańskich gospodarzy z jednakowym szacunkiem. Również społeczność pielgrzymów łączy specyficzna ludzka solidarność i sympatia, niezależnie od wyznania. Droga do Jakuba, bo to oznacza nazwa Camino de Santiago, to przygoda duchowa, ale też wyzwanie fizyczne. Obie te energie są ze sobą sprzężone. Wstawanie o świcie, długi marsz, słabe warunki zakwaterowania – każdego dopada kryzys. Wraz ze zmęczeniem fizycznym i frustracją, następuje kryzys duchowy, który jest zwiastunem czegoś głębszego. Człowiek wyrwany ze swojej codzienności, pozbawiony oparcia w tym, co dotychczas znane, zaczyna stawiać czoła pytaniom egzystencjalnym. Odpowiedzi bywają trudne. Kryzys trwa czasem przez całą drogę, aż do miejsca świętego, gdzie możemy odkryć to, czego naprawdę szukaliśmy przez tę drogę i całe życie. Pielgrzymka doprowadza do prawdy o nas. Odpadają zasłony ego, powraca właściwy porządek spraw.

Ci, którzy wędrowali do Santiago, potwierdzają, że jest to prawdziwa życiowa przygoda. Doświadczenie nieporównywalne do żadnego innego. Pełne wzlotów i upadków. I jakże przez to prawdziwe.

Najczęściej uczęszczany jest szlak Camino Frances (ok. 750 km), który wbrew nazwie „Droga Francuska”, w 98 procentach przebiega przez terytorium Hiszpanii. Rozpoczyna się w Saint-Jean-Pied-de-Port we Francji, po północnej stronie Pirenejów, dalej wiedzie przez górzystą Nawarrę, wyprażoną słońcem kamienistą Kastylię i zieloną Galicję, by po kilku tygodniach dotrzeć do Santiago de Compostela, przed katedrę, w której znajduje się grób Apostoła. Niektórzy idą dalej – nad wybrzeże Oceanu Atlantyckiego, do miejscowości Fisterra, gdzie tradycyjnie palono pokutne, pielgrzymie szaty i obmywano się w wodach oceanu, pozostawiając za sobą dotychczasowe życie i zaczynając nowe.

My podążymy szlakiem Camino Frances od miejscowości Leon. Wędrówka będzie trwała 16 dni. Przez 15 dni spotkamy się ze sobą, z naszym Ego, wewnętrznym dzieckiem, wewnętrznymi rodzicami, wewnętrznym leniem, szantażystą, krytykiem, wewnętrzną kobietą i mężczyzną. Spotkamy te jakości, które nam służą i te, które nas umniejszają. Popatrzymy wstecz na życie, w głąb swojego jestestwa, przyjrzymy się temu co nas spotkało na naszej dotychczasowej drodze życia. Będziemy odczytywać sygnały pojawiające się podczas wędrówki do Santiago. Będziemy dotykać miękkiej, wrażliwej części nas samych i budować tę silną. Będziemy dotykać absolutu.
Zapraszamy na warsztat połączony z wyprawą do Santiago de Compostela. 15 dni wędrówki i pracy pod okiem specjalisty od psyche i duszy, Beaty Markowskiej. Jeśli jakaś część w Tobie chce zmiany, jest gotowa, aby zostawić stare i przyjąć nowe do życia zapraszamy do udziału w tym niezwykłym przedsięwzięciu. Beata Markowska, prowadząca ten nietypowy warsztat, jest doświadczonym coachem i trenerem. Prowadzi grupy i osoby indywidualne. Rekomendacje na temat jej pracy znajdziesz pod adresem: http://www.solaris-rozwojosobisty.pl/RECENZJE_POWARSZTATOWE.html

PROWADZENIE WARSZTATU:
Beata Markowska, rocznik 1970, mama Mai (lat 7) i Jaśka (3 lata). Zamężna, zamieszkała pod Warszawą, szczęśliwa. Publicystka, coach, trener, prawnik, menadżer.

Koszt wyprawy:

3800 pln. + koszt przelotu (prowadzenie warsztatów psychologicznych, noclegi na trasie, dojazd autobusem do Leon).

Posiłki są płatne dodatkowo. Dzienny wydatek na wyżywienie to ok 10-15 euro.

Miejsce na wyjeździe rezerwuje zaliczka w wysokości 500pln.

UWAGA PROMOCJA!

Dla chętnych, którzy wpłacą zaliczkę (w wysokości 500 pln) do 20.08.2013 specjalna cena 2800 pln + koszt przelotu. Bilety lotnicze, posiłki, dodatkowe przejazdy uczestnicy kupują we własnym zakresie.

Użyteczne informacje:

Ekwipunek:
Polecamy zaopatrzyć się przed wyprawą w zatyczki do uszu, krem/ maść na odparzenia, plastry, śpiwór, kurtkę przeciwdeszczową, sandały trekerskie, buty górskie wcześniej wychodzone (nie bierzcie nowego obuwia!), kijki trekingowe (na miejscu można kupić kostur pielgrzyma). Pomyślcie także o przedmiocie, który zabierzecie ze sobą w drogę, a będzie symbolem waszego dotychczasowego życia. Wartość tego drobiazgu będzie nabierała znaczenia podczas drogi.
Plecak nie cięższy niż 10kg.

SPOTKANIE ORGANIZACYJNE PRZED WYJAZDEM

10.09.2013 godz. 19-ta. ul. Koszykowa 10/5

Warsztat zaczyna się 3.10.2011 w Madrycie o godzinie 16:00.

Uczestnicy sami organizują sobie dolot na miejsce rozpoczęcia warsztatu. Polecamy połączenie PLL LOT, bezpośrednio do Madrytu.

Spotykamy się w Madrycie, na Terminalu 4 lotniska Madryt Baraja. Wędrówka odbywa się na trasie Leon – Santiago de Compostela.

Do przejścia łącznie około 309 km.

3.10 Madryt – Leon

O 21:00 docieramy do Leon, taksówkami dojeżdżamy do Albergue de Leon

4.10 Leon – Villadangos del Paramo/ San Martin del Camino (do przejścia 22-27km)
8:30 – 10:00 Spotkanie warsztatowe, omówienie tematów do przepracowania
10:00 – 13:00 Praca wewnętrzna w drodze

13:00 – 15:00 Przerwa lunchowa+warsztat. San Miguel del Camino

17:00 – 18:00 San Martin del Camino – przerwa regeneracyjna

18:00 – 21:00 Villadangos del Paramo lub opcjonalnie 5 km dalej San Martin del Camino praca warsztatowa

5.10 Villadangos del Paramo/ San Martin del Camino – Astorga (do przejścia 24-29km)
8:30 – 10:00 Spotkanie warsztatowe, omówienie tematów do przepracowania
10:00 – 13:00 Praca wewnętrzna w drodze

13:00 -15:00 Przerwa lunchowa+warsztat. Santibanez

17:00 – 18:00 Astorga (mieści się na wzniesieniu) – przerwa regeneracyjna (Alberque przy placu San Francisco)
18:00 – 21:00 praca warsztatowa

6.10 Astorga – Rabanal del Camino (do przejścia 20 km)

8:3010:00 Spotkanie warsztatowe, omówienie tematów do przepracowania 10:00 – 13:00 Praca wewnętrzna w drodze
Do przejścia 20 km; kryzys trzeciego dnia może dojść do głosu, ponadto ten odcinek jest cały czas pod górkę, o małym nachyleniu, jednak łącznie to 300m przewyższenia. Po drodze, miniemy Cruz de Ferro – 2 kilometry za Foncebadon na wysokości 1504 metrów znajduję się krzyż – charakterystyczny punkt na camino. Niegdyś wyznaczał pielgrzymom drogę przez góry. Tradycyjnie każdy pielgrzym powinien zostawić tu kamień, który niesie ze sobą z domu. Kaplica Św. Jakuba została ufundowana w Roku Świętym 1982.

13:00 – 15:00 Przerwa lunchowa+warsztat El Ganso

17:00 – 18:00 Rabanal del Camino (Refugio Gaucelmo)- przerwa regeneracyjna

18:00 – 21:00 praca warsztatowa

7.10 Rabanal del Camino – Ponferrada (do przejścia 32 km)
8:30 – 10:00 Spotkanie warsztatowe, omówienie tematów do przepracowania
10:00 – 13:00 Praca wewnętrzna w drodze
Za Manjarin niedaleko wojskowej stacji radarowej znajdujemy się na wysokości 1517 m n.p.m. – jest to najwyżej położony punkt drogi francuskiej. Dobra wiadomość jest taka, że teraz przez większość drogi do Santiago będzie z górki.

13:00 -15:00 Molinaseca. Przerwa lunchowa+warsztat.

Atrakcyjna, większa wioska. Wkraczamy do niej przez romański most pielgrzymów, poniżej na rzeka jest spiętrzona, dzięki czemu latem jest to bardzo miłe miejsce do pływania. Dwa sklepy, supermercado, 500m przed refugio apteka „anglojęzyczna”. Warto zobaczyć kościoł de San Nicolas de Bari – XVII-wieczny, trzynawowy, stylizowana wieża, barokowy ołtarz, piękna rzeźba Chrystusa na krzyżu; sanktuarium de Nuestra Senora de la Quinta Angustia – XVIII w., bardzo piękna barokowa budowla zwieńczona lampionem.

17:00 – 18:00 Ponferrada (Albergue San Nicolas de Flue) – przerwa regeneracyjna

18:00 – 21:00 praca warsztatowa

8.10 Ponferrada – Villafranca del Bierzo (do przejścia 24 km)
8:30 – 10:00 Spotkanie warsztatowe, omówienie tematów do przepracowania
10:00 – 12:00 Praca wewnętrzna w drodze

12:00 -14:00 Cacabelos. Przerwa lunchowa+warsztat.

16:00 – 17:00 Villafranca del Bierzo (Ave Fenix) – przerwa regeneracyjna

Jest to jedna z najładniejszych i najbardziej malowniczych miejscowości na camino. Poza tym jest to baza przed wyruszeniem w góry. Przy wejściu do miasta znajduje się kościół Św. Jakuba, w którym znajdują się Puerta del Perdon – pielgrzym, który tutaj dotarł, a nie miał już więcej sił, by dotrzeć do Santiago mógł w tym miejscu dostąpić takich samych łask jakby ukończył pielgrzymkę w Santiago pod warunkiem że przekroczył owe drzwi przebaczenia.

17:00-21:00 praca warsztatowa

9.10 Villafranca del Bierzo – O Cebreiro (do przejścia 30 km)
8:30 – 10:00 Spotkanie warsztatowe, omówienie tematów do przepracowania
10:00 – 12:30 Praca wewnętrzna w drodze
Za Villafranca następuję długie i męczące podejście do O Cebreiro.

12:30 -14:30 Las Herrerias. Przerwa lunchowa+warsztat.

Uwaga: 3 km dalej rozpoczyna się krótkie, acz strome podejście do O Cebreiro. Mimo, że jest to jedynie 8km, trzeba na ten odcinek przeznaczyć ok. 3 godziny.

Po drodze do O Cebreiro wkraczamy do kolejnego regionu autonomicznego wzdłuż camino frances: Galicja. Jest to kraina zielona, ponieważ jest tu bardzo wilgotno. Jest to też region, który posiada swój własny język – Gallego – znaki często opisywane są częściej właśnie w Gallego niż w Castilian (czyli klasycznym hiszpańskim).

17:30 – 18:30 O Cebreiro lub La Faba (5 km wcześniej) przerwa regeneracyjna

18:30 – 21:00 praca warsztatowa

10.10 O Cebreiro – Sarria (do przejścia 38 km)
8:30 – 10:00 Spotkanie warsztatowe, omówienie tematów do przepracowania
10:00 – 13:00 Praca wewnętrzna w drodze
Od połowy drogi, lekko z górki

13:00 – 15:00 Tricastela. Przerwa lunchowa+warsztat.

18:30 – 19:30 Sarria (Alberque municypalne de Peregrinos de Sarria, calle Mayor 31) przerwa regeneracyjna

19:30 – 21:00 praca warsztatowa

11.10 Sarria – Portomarin (do przejścia 23 km)
8:30 – 10:00 Spotkanie warsztatowe, omówienie tematów do przepracowania
10:00 – 13:00 Praca wewnętrzna w drodze

13:00 – 15:00 Przerwa lunchowa+warsztat. Ferreiros

16:30 – 17:30 Portomarin przerwa regeneracyjna

17:30 – 21:00 praca warsztatowa

12.10 Portomarin – Palas de Rei (do przejścia 24,6 km)
8:30 – 10:00 Spotkanie warsztatowe, omówienie tematów do przepracowania
10:00 – 13:00 Praca wewnętrzna w drodze

13:00 – 15:00 Ventas de Naron. Przerwa lunchowa+warsztat przy Fontannie

17:00 – 18:00 Palas de Rei (Albergue przy Plaza Concello). Przerwa regeneracyjna

18:00 – 21:00 Praca warsztatowa

13.10 Palas de Rei – Arzua (do przejścia 29,5 km)
7:30 – 10:30 Praca wewnętrzna w drodze

10:30 – 11:30 Furelos. Przerwa + warsztat

14:30 – 15:30 Arzua. Przerwa regeneracyjna

16:30 – 21:00 Praca warsztatowa

14.10 Arzua – Monte do Gozo (do przejścia 31,5 km)
8:30 – 10:00 Spotkanie warsztatowe, omówienie tematów do przepracowania
10:00 – 13:00 Praca wewnętrzna w drodze

13:00 – 15:00 Pedrouzo (Arca de Pino). Przerwa lunchowa+warsztat

17:00 – 18:00 Monto do Gozo. Europejskie Centrum Pielgrzymowania, którego Dyrektorem jest Ojciec Roman Wcisło, polski saletyn. Przerwa regeneracyjna

18:00 – 21:00 Praca warsztatowa

15.10 Monte do Gozo – Santiago de Compostela (do przejścia 4,5 km)
8:30 – 11:00 Spotkanie warsztatowe, omówienie tematów do przepracowania
11:00 – 12:00 Praca wewnętrzna w drodze

12:00 – 15:00 Santiago de Compostella. (Albergue przy Rua de Estocolmo „Jaime García Rodríguez”).Zwiedzanie, opcjonalnie udział we mszy błogosławiącej pielgrzymów 12:00. Na uwagę przede wszystkim zasługuje katedra i okoliczne budynki (Pałac Biskupów, Hotel de los Reyes Catolicos, czy XVIII-w. ratusz). Główne wejście do katedry prowadzi przez Portyk Chwały – Portico de la Gloria – z 1188r. Od lat pielgrzymi kładą tu swoje dłonie na drzewie Jessego pod figurą Św. Jakuba. Centralne miejsce zajmuje bogato zdobiony ołtarz z figurą Św. Jakuba. Pielgrzymi mogą wejść za tą figurę i na chwilę „przytulić” się do Świętego. Następnie można dotrzeć pod ołtarz gdzie w srebrnej trumnie przechowywane są relikwie Św. Jakuba. Kolejną ciekawostką Katedry jest ogromne, największe na świecie kadzidło – botafumeiro – pierwotnie jego zadaniem było „odświeżanie” powietrza w Katedrze, dziś jest jedną z najbardziej wyczekiwanych atrakcji – jego uruchomienie gromadzi tłumy ludzi. Kadzidło uruchamiane jest najczęściej w Roku Świętym (gdy dzień Św. Jakuba – 25 lipca – wypada w niedzielę) oraz w inne ważne uroczystości, z reguły na Mszy Św. dla pielgrzymów o godzinie 12:00 (lub 18:00).

Targowisko miejskie znajduje się na placu Plaza San Felix – jest pełne świeżych produktów trudnych do znalezienia w innym miejscu Santiago.

15:00 – 21:00 Praca warsztatowa

16.10  Santiago de Compostela – Madryt + powrót do Polski

UWAGA:
Orientacyjny czas dotarcia do poszczególnych miejsc jest czasem przewidzianym dla wolnych chodziarzy. Możliwe jest podzielenie grupy na dwa podzespoły, spotykające się w miejscach docelowych, na wspólna pracę.

Miejsce na warsztacie rezerwujesz zaliczką w wysokości 500 pln płatną na konto bankowe:

13 1140 2004 0000 3102 1417 7535

Warsztat dojdzie do skutku, gdy zbierze się wymaga ilość uczestników.

W razie pytań pisz lub dzwoń:
solaris.center@gmail.com

Telefon:
+48 796 181 192

6 odpowiedzi na “Podróż w głąb siebie. Wyprawa coachingowa do Santiago de Compostela/ Hiszpania 3-16.10.2013”

 1. Mariola Wronska pisze:

  Jestem zainteresowana wyprawa do Santiago de Compostella. Proszę o wstępna rezerwacje. Sprawdzalam loty z Gdańska (mieszkam w Gdyni). Samolot ląduje w Madrycie ok. 15.30, więc miałabym problem ze stawieniem się na czas na zbiórkę. Czy wówczas musiałabym sama dotrzeć do Leon? Pozdrawiam Mariola Wronska

 2. admin pisze:

  Pani Mariolo,
  Jedziemy autobusem Alsy z lotniska Baraja o 16:45. Poprzednio też byli uczestnicy lecący z Gdańska i zdążyli na autobus. Gdyby było duże opóźnienie, jest jeszcze autobus o 23:59 (autobusy w Hiszpanii odjeżdżają niezwykle punktualnie).

 3. Monika pisze:

  Jestem zainteresowana wzięciem udziału w warsztacie/wyprawie w terminie 03-18.10.2013. Proszę wpisanie mnie na listę.
  Będę leciała z Gdańska. Czy mogę prosić o przekazanie kontaktu do mnie innym uczestnikom z Trójmiasta?
  Z góry dziękuję
  Pozdrawiam
  Monika

 4. A. pisze:

  Czy mozna prosic o zaktualizowanie danych dot wyprawy pazdziernikowej.
  Poki co, sa pomieszane terminy.
  Dziekuje
  A.

 5. ela pisze:

  Witam!
  Chciałam zapytać czy planują Państwo jeszcze przeprowadzenie takiej wyprawy do Santiago de Compostela w przyszłości ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa cookies.

Czytaj więcej na temat polityki cookies.