Marz i działaj – pakiet porad dla tych którzy wiedzą o co chodzi w życiu
Miej czas
Ten anonimowy poemat wyraźnie sugeruje, jak układać swoje codzienne życie:
Miej czas na pracę – jest ceną sukcesu.
Miej czas na rozmyślanie – jest źródłem siły.
Miej czas na zabawę – jest eliksirem wiecznej młodości.
Miej czas na czytanie – jest skarbnicą mądrości.
Miej czas na życzliwość – jest drogą do szczęścia.
Miej czas na miłość – jest pokarmem duszy.
Miej czas na dzielenie się – życie jest zbyt krótkie, by chować je dla siebie.
Miej czas na śmiech – jest muzyką serca.
Miej czas na przyjemności – to nagroda za Twoją pracę.
Miej czas na marzenia – przybliżają Cię do gwiazd.
Miej czas na planowanie – wtedy wystarczy Ci czasu na pozostałe dziewięć spraw.

Usprawnij wykorzystanie czasu
Sporządź listę celów i priorytetów. Pamiętaj, żeby jasno określić, co chcesz osiągnąć.
Codziennie rób listę spraw do załatwienia.
Zaczynaj od rzeczy najpilniejszej, umieszczonej na czele listy. Naucz się wykonywać zadania w kolejności od najważniejszej do mniej ważnych.
Często zadawaj sobie pytanie: „Jak mogę w tej chwili najlepiej spożytkować swój czas?”
Nie odkładaj niczego na później – zrób to teraz!
Wierzę, że jedynym, co naprawdę mamy, jest czas. Traktuj go wyłącznie jako przyjaciela. Ten „czas” to Twoja życiowa energia. Nawet, gdy uważasz, że nie masz absolutnie nic do zaoferowania, zawsze możesz przekazać swój czas. Umiejętność panowania nad czasem jako tworzywem możliwości przynosi ogromne korzyści i pomnaża wewnętrznego bogactwo.
Skupienie się na jednym
We wszystko, co robisz, wkładaj tyle serca, ile tylko potrafisz. Niezależnie od tego, co to jest – czy sprzątasz, pracujesz, rozmawiasz z ukochaną osobą, gotujesz, piszesz czy prowadzisz samochód – poświęć się temu całkowicie, z pełną świadomością i rób to tak dobrze, jak tylko potrafisz. Skupiaj się na każdym kroku, który wykonujesz. Koncentruj się na szczegółach. Wykonuj każde działanie tak skutecznie, jak tylko potrafisz.
Jest to prosta, ale bardzo skuteczna technika życia ludzi spokojnych i zadowolonych. Stosuj ją, żeby znaleźć spokój, odprężenie i zadowolenie, kiedy tylko zechcesz. Nieważne, czy jesz obiad, zmywasz naczynia czy czytasz gazetę…
Pozostawanie w teraźniejszości
Zmartwienia z powodu przeszłości i troska o przyszłość stanowią źródła większości emocjonalnych zaburzeń i niepokojów. Jednak zarówno przeszłość, jak i przyszłość to abstrakcyjne pojęcia, a my obsesyjnie zamartwiamy się tym, co się zdarzyło, i tym, co może się zdarzyć. Czyż to nie szaleństwo?
Jedynym stanem, na który naprawdę możesz wpływać, jest „tu i teraz”. Warto zatem nauczyć się żyć w teraźniejszości. Ciesz się jak dziecko każdą chwilą dla niej samej. Kieruj swoją uwagę i myślenie na to, by czerpać jak najwięcej z każdej chwili. Bądź obecny, uważny i w pełni oddawaj się temu, co właśnie robisz.
Pogódź się też ze zmianami
Większość ludzi ze wszystkich sił opiera się przed zmianami. Walczą ze starzeniem się, z tradycjami rodzinnymi, z postawami dzieci. To z góry przegrana walka, bo zmiana jest jedną z nielicznych pewnych rzeczy w życiu, jedną z niewielu, które zdarzą się na pewno.
Kiedy stawiasz opór czemuś, co jest nieuniknione, narażasz się na ból i żal. Jednocześnie tracisz siły witalne i sporo potencjalnej radości. Zdolność do akceptacji zmian jest bardzo ważna – szczególnie w związku partnerskim i w domu. Otwórz serce na zmiany. Dostosowanie się jest prostsze, niż Ci się wydaje. Kiedy godzisz się na zmiany, budujesz życie wypełnione spokojem i radosną akceptacją.
Zaplanuj zmiany
W jakiej sferze życia chciałbyś wprowadzić zmiany w najbliższym roku? Z jakiej sfery życia jesteś szczególnie niezadowolony? Czego Ci najbardziej brakuje w życiu?
Przypomnij sobie trzy dobre zmiany, które zaszły w przeszłości i wciąż mają znaczący wpływ na Twoje życie. Jak ich dokonałeś? Jakim sposobem stały się możliwe? Być może warto zastosować ten sam sposób w stosunku do zmian, których pragniesz teraz.
Trudno o pewniejszą oznakę nienormalności jak powtarzanie w kółko tego samego i oczekiwanie, że otrzyma się inne wyniki.
Albert Einstein
Zaryzykuj zmianę
Czym grozi zmiana? Ośmielenie się na zmianę może przynieść następujące ryzyko:
że Ci się nie uda;
że będziesz odrzucony;
że Cię wyśmieją;
że niektórzy ludzie przestaną Cię lubić.
Zadaj sobie pytanie, czy wszystko to naprawdę ma tak wielkie znaczenie dla Ciebie. Jeżeli nigdy nie podejmiesz ryzyka, nigdy nie dostaniesz tego, czego chcesz. Zrób coś, cokolwiek – zrób mały krok w stronę lepszego życia. Zaufaj i zaryzykuj!
A może zmienić siebie?
W ostatnim dziesięcioleciu jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin były terapie – ostatnio słyszałam, że ktoś doliczył się ponad 2.500 różnorodnych form współczesnych terapii! Od lat obserwuję, jak przeciętni ludzie o przeciętnej motywacji nagle po jednym weekendowym seminarium odkrywają, że przy niewielkiej pomocy i niewielkim wysiłku mogą dokonać takiej przemiany samych siebie, o jakiej poprzedniemu pokoleniu nawet się nie śniło. I to w stosunkowo krótkim czasie.
Wierzę, że każdy z nas może przekształcić siebie – z osoby będącej ofiarą okoliczności w kogoś, kto mądrze zarządza sobą i swoimi reakcjami na okoliczności. Zazwyczaj najskuteczniejszą metodą nie jest próba zmiany samych sytuacji, lecz sposobu, w jaki sobie z nimi radzisz. Tego można się nauczyć.
Wyraz twarzy
Zmarszczone brwi? Bruzdy na czole? Zaciśnięte zęby? Opuszczone kąciki ust? W jakim stanie jest ta osoba?
Zwróć uwagę, czy Twoja szczęka nie jest zaciśnięta, gdy czytasz te słowa. Kiedy następnym razem poczujesz złość, zwróć uwagę na zaciskanie się szczęk. Gdy kurczą się mięśnie w tym miejscu, pojawiają się dwa dodatkowe skutki: wrażenie ogólnego ucisku w rejonie ramion i szyi oraz ból głowy. Wielu rehabilitantów uważa, że znaczna część chronicznych problemów z plecami ma swoje źródło w obszarze szczęk. Z kolei moja położna tłumaczyła mi wiele lat temu w szkole rodzenia, że zaciśnięte szczęki powodują napięcie mięśni dna miednicy.
Tak wiele można osiągnąć tylko rozluźniając mięśnie twarzy! Od razu teraz po prostu pogodnie się uśmiechnij… Czy coś się zmieniło?
Śmiej się z siebie
Jedną z najważniejszych życiowych umiejętności jest zdolność do śmiania się z samego siebie. Wierzę, że stajemy się osobą dorosłą i dojrzałą w momencie, kiedy pierwszy raz się z siebie zaśmiejemy. Żyj z poczuciem humoru, a śmiech stanie się nieodłączną częścią Twojego codziennego życia. Ciesz się spontanicznie z życiowych radości i przyjemności.
Traktuj poważnie swoje marzenia, ale nie siebie i swoje ograniczenia.
Zakochaj się w życiu
Z jakim nastawieniem chciałbyś się budzić? Jakich uczuć chciałbyś doznawać przed pójściem spać? Gdybyś był u kresu swoich dni, co powiedziałbyś ludziom o sobie? Co chcesz, żeby Twoje życie znaczyło lub przedstawiało? Osoba zakochana w życiu pragnie go doświadczać i być tym, kim chce być. Ma nadzieję i bez pośpiechu wypełnia swoją misję. Twój związek z życiem przypomina Twoje relacje z osobami, które są Ci bliskie i które kochasz. Kochanie życia i unikanie ryzyka nawzajem się wykluczają. Taniec życia musi być odtańczony. Liczy się tylko poziom zaangażowania w tym tańcu.
Zaangażowanie
Moje zaangażowanie podnosi mój poziom energii.
Moja energia podnosi moją zdolność do działania.
Moje działanie podnosi poziom mojego sukcesu.
Mój sukces podnosi mój poziom zaangażowania.
Istnieje różnica między zainteresowaniem a zaangażowaniem. Jeśli jesteś zainteresowany robieniem czegoś, robisz to, gdy jest Ci to wygodne. Kiedy jesteś zaangażowany w coś, nie pozwalasz sobie na żadne wymówki, zadowalają Cię tylko rezultaty. Pamiętaj, że zaangażowanym sprzyja szczęśliwy przypadek.
Kenneth Blanchard
Nieważne, jak szlachetny jest Twój nadrzędny cel, jak jasną masz wizję lub jak pozytywne jest Twoje nastawienie. Wszystko, co chcesz osiągnąć, pozostanie w sferze marzeń dopóty, dopóki nie będziesz gotowy zaangażować się. Prawdziwe zaangażowanie, niczym zobowiązanie, jest złożonym sobie głęboko w sercu przyrzeczeniem, którego się nie łamie. Zaangażowanie rodzi determinację. Wraz ze zdecydowanym działaniem zawiedzie Cię do wymarzonej przyszłości.
Miej odwagę przyjąć pozytywne nastawienie do życia
Pozytywne nastawienie pozwala postrzegać problem jako sposobność do nauki, trudność – jako wyzwanie, niewygodę – jako motywację do zmiany, krytykę – jako informację zwrotną, przykre doświadczenie – jako lekcję.
Natomiast negatywne nastawienie jest najlepszą receptą na odniesienie porażki. Pamiętaj słowa Isaaca Bashevisa Singera: „Jeżeli wciąż mówisz, że coś się nie uda, masz szansę zostać prorokiem”. Twoje przepowiednie zawsze się sprawdzą.

Ewa Foley
Dodaj komentarz