MAPA MARZEŃ - Solaris - rozwój osobisty

MAPA MARZEŃ

Mapa marzeń, zwana także „mapą skarbów” jest niczym innym jak umową z losem. To zamówienie do naszej podświadomości napisane w jej języku, czyli w języku obrazów i emocji. Z kolei dla naszego umysłu racjonalnego mapa marzeń przedstawia się jako zabawa, niegroźna, czasem infantylna zabawa z obrazkami. Niech i tak będzie. Grunt, że działa.

Założeniem mapy jest stworzenie planu na najbliższy rok, a może na życie, za pomocą symboli i archetypów. Mapa jest wizualną afirmacją, która działa na zmysł wzroku, zarazem oddziaływując na podświadomość. Wszystko dzieje się jakby mimochodem, ot kolaż, wycinanka. Jednak moc działania mapy marzeń jest nie do przecenienia.

Akcesoria podstawowe potrzebne do wykonania mapy marzeń to bristol, kredki, farbki lub kolorowe czasopisma, nożyczki, klej. Jeśli zamierzasz powiesić swoje dzieło przydałaby się jakaś rama, a najlepiej antyrama.

Technika, jaką stosujemy podczas wykonywania Mapy jest absolutnie dowolna. Możemy rysować, malować, wycinać a nawet wydzierać zdjęcia z kolorowych magazynów. Ważne, aby obrazy na mapie oddawały symbolicznie nasze pragnienia. Możemy wklejać obrazki dowolnie, jak nam pasuje, lub posłużyć się jednym z kilku znanych systemów. Chyba najbardziej popularnym sposobem jest tworzenie mapy marzeń na planie siatki bagua, która wywodzi się z Feng Shui. Siatka bagua dzieli kwadrat na 9 pól. Każdy z nich reprezentuje określone wartości. Zadaniem tworzącego mapę marzeń jest zapełnienie tych przestrzeni treścią, czyli np. zdjęciami, które obrazują to o czym myśli, czego pragnie. To koncert życzeń w formie wizualnej. Poniżej siatka bagua z podziałem na poszczególne jakości, oraz przykłady pomysłów na to, co można narysować, wykleić, w każdym sektorze.

siatka_bagua

Bogactwo, pieniądze obfitość

Złoto, pliki banknotów, biżuteria, samochód, dom, nowy komputer, komórka, inne przedmioty, które chcemy kupić. Międzynarodowym symbolem bogactwa i obfitości są owoce, kosze, naręcza owoców oraz zboża. Także wodospady mogą symbolizować spływające na ciebie bogactwo. Które stworzenie jest opiekuńczym zwierzęciem tej jakości? Oczywiście, złota rybka.
W tym kwadracie wklejamy pieniądze i wszystko, na co chcemy wydać pieniądze. Same banknoty nie mają dla naszej podświadomości wystarczającego waloru. Dopiero pokazanie jej, do czego zamierzasz wykorzystać te „papierki” nada sens przyciągnięciu do twojego życia dużych ich ilości. Wklej tu wszystko, o czym marzysz i nie zastanawiaj się, czy jest to realne, czy też nie. Pozwól sobie na chwilę szaleństwa. Ostatecznie, niczym nie ryzykujesz.

Sława, mądrość, reputacja

Jak chcesz być postrzegana? Jeśli parasz się nauką, być może któryś Noblista byłby dobrym pomysłem. Jeśli chcesz zrobić karierę w biznesie – poszukaj zdjęć osób, które odniosły sukces na tym polu, a w dodatku, których mądrość i reputacja są godne naśladowania. Jeśli chcesz być autorytetem w swojej dziedzinie, czy środowisku, zastanów się czyja znana postać jest ci bliska, czyj wizerunek oddaje twoje wartości, jest zgodny z twoim światopoglądem? Kogo mógłbyś naśladować? Kto jest twoim guru, idolem? To może być jakiś święty, ktoś sławny, ale równie dobrze może to być osoba nieznana opinii publicznej, która jednak swoją postawą życiową wzbudza twój szacunek, uosabia mądrość i spokój, żyje w zgodzie ze sobą, ma misję i konsekwentnie ją realizuje. Stworzenie opiekuńcze tego aspektu to legendarny ptak feniks.

Miłość, partnerstwo, związki

Tu wklejamy zdjęcia zakochanych par, dwa serca, dwa delfiny, dwa kubki, para łabędzi, wszystko co będzie się tobie kojarzyło z satysfakcjonującym związkiem. Wybierz zdjęcia intuicyjnie a potem przyjrzyj się, co wyraża para, którą wybrałaś. Czy oboje są zadowoleni, czy może ona ma w oczach jakiś smutek? Czy obydwoje się obejmują, czy też on zagarnia ją ramieniem w swoje posiadanie? Gdzie patrzą? Co wyrażają ich gesty? Co mówi język ich ciał? Jeśli zależy ci także na satysfakcjonującym pożyciu seksualnym – wklej zdjęcie pary w sytuacji intymnej. Zadbaj o to, aby wybrane zdjęcia wzbudzały w tobie pozytywne odczucia, co więcej wyrażały sposób, w jaki chcesz być kochana. Zadbaj też o to, aby mówiły, w jaki sposób wyrażasz swą miłość, seksualność, kobiecość. Jak chcesz okazywać mu miłość? Niech nie będzie to standardowy wikt i opierunek.
Jeśli szukasz partnera i masz dosyć życia w pojedynkę, ta strefa jest dla ciebie najważniejsza.

Rodzice, przełożeni, autorytety

Starość, tradycja, przeszłość. Każdy z nas ma fizyczne, duchowe oraz emocjonalne korzenie. Ta strefa nam to uświadamia. Stworzeniem opiekuńczym tej przestrzeni jest uznawany przez Chińczyków za najpotężniejszego Smok, potężny, ale też nieprzewidywalny. Inne stworzenia charakterystyczne dla strefy rodzinnej to żółw i żuraw. W przyrodzie, stałość naszego dziedzictwa symbolizują góry. W kwadracie rodziny i autorytetu wklejamy zdjęcia rodziców, rodziny, kominek z płonącym ogniem, choinkę, drzewo, herb rodowy. Szukamy obrazów szczęścia rodzinnego, wielopokoleniowych rodzin, spotkań rodzinnych, ludzi starszych, osób, które wzbudzają w nas niekwestionowany autorytet.

Jedność, samopoczucie, zdrowie

Ten kwadrat jest najważniejszy. To Ty. Od niego zaczynamy konstruowanie mapy. W tym miejscu wklejamy nasze zdjęcie z najlepszych czasów, lub zdjęcie osoby, która nas w jakiś sposób przypomina, jest do nas podobna, a zarazem zawiera w sobie wszystko to, czym my chcemy być. Ta przestrzeń powinna emanować dobrym samopoczuciem i witalnością. Postaraj się znaleźć zdjęcie radosne, które jest ucieleśnieniem twoich marzeń o sobie. Jeśli chcesz być szczupła, znajdź zdjęcie kobiety o właściwych parametrach. Jeśli chcesz być umięśniony – niech mężczyzna na zdjęciu wygląda dokładanie tak jak ty po latach ćwiczeń na siłowni. Przyrost masy, czy ubytek ciała zależy od tego, co robimy ze sobą. A to, co robimy ze sobą, od tego jak się postrzegamy. Jeśli twoja podświadomość każdego dnia zerknie na „twoje zdjęcie” na mapie, a rzeczywistość nie będzie adekwatna – zrobi wszystko, żeby doprowadzić cię do stanu, jaki jest jej przekonaniem, czyli szczupłej, czy też umięśnionej sylwetki. Ważne, żeby osoba w tym polu rzeczywiście była podobna do ciebie, czyli jeśli jesteś blondynką – szukaj zdjęć z blondynką. Jeśli nigdy nie ubrałabyś się w taki kostium, nie założyła kapelusza z rondem, nie okłamuj swojej podświadomości, że ta elegancka dama to ty. Szkoda zachodu. Na zdjęciu powinna się znaleźć osoba, którą mogłabyś być, możesz się stać, jest w niej coś, z czym się utożsamiasz, jest ci bliska, znajdujesz w niej fragment siebie. Nie szukajmy obrazów osób skrajnie od nas odmiennych. Jakąś cząstkę siebie chyba chcesz zachować?

Dzieci, twórczość, hobby

To sektor dzieci, kreacji i prokreacji. W tym miejscu „rodzą się” pomysły i plany. Dzieci są najbardziej kreatywnymi istotami na świecie, są symbolem nowych idei, nieskrępowanego myślenia, więc jeśli chcemy obudzić w sobie spontaniczność i pomysłowość, wyklejamy zdjęcia dzieci. To także strefa rozrywki i zabawy, pozazawodowych zainteresowań, hobby, radości i wolności. Słowem czysta spontaniczność.
Jeśli planujemy powiększenie rodziny wklejamy zdjęcia uśmiechniętych bobasów, najlepiej razem z rodzicami. Idea ta może być przedstawiona także figuratywnie, poprzez obraz np. piskląt w gnieździe, albo pary łabędzi prowadzących swoje młode, źrebiąt brykających na łące, itp.

Wiedza, nauka, rozwój

Synonimów mądrości jest wiele. Mnie mądrość kojarzy się z przyrodą, od niej czerpię bardzo dużo. Dlatego wklejam w to miejsce zdjęcia gór i podniebnych przestrzeni, zdjęcia pól i lasów. Wiele dostałam od mędrców tego świata, więc mogę wkleić podobizny nauczycieli duchowych (np. Papieża, czy Dalaj Lamy), ale równie dobrze to może być zdjęcie jakiejkolwiek osoby duchownej lub medytującej. Zwierzęta opiekuńcze tej strefy to słoń, szczur oraz wielkooka, mądra sowa. Symbolem mądrości jest też bogini Atena. Jeśli wspiera cię w twojej drodze twoje osobiste święte zwierzę, możesz wkleić jego podobiznę. Jeśli ważne dla twojego rozwoju są miejsca mocy – zadbaj, żeby w tej przestrzeni pojawiły się zdjęcia z takich miejsc.

Droga, kariera, praca

Jasna, prosta, wyraźna, równa, wygodna droga. Inne symbole sukcesu to fontanna, kwiaty, klucz, statek, dyplomy, puchary, ludzie wykonujący gest zwycięstwa. Generalnie, osoby, które oddają twój sposób na zrobienie kariery. Gdybyś miała osiągnąć sukces, jak byś wyglądała, jak się zachowywała, co robiła? Gdzie byś była? Z kim byś była? Jakie byłoby twoje otoczenie? Przemyśl to, a następnie znajdź zdjęcie, które odzwierciedla to, o czym pomyślałaś.

Inspiracja, pomocni ludzie, przyjaciele

Ten sektor ma wpływ na twoje podróże, dobroczyńców, przyjaciół, znajomych oraz ludzi, którzy życzliwie pomagają ci w codziennych zmaganiach. Warto też pamiętać, że w tej strefie nie powinno zabraknąć wizerunków boskich opiekunów, portretów świętych, aniołów, duchowych opiekunów, symboli energii, od których czerpiesz wgląd i inspirację. Naszymi wielkimi opiekunami są też zwierzęta. Wiele osób wchodzi w głęboki kontakt z Wyższą Instancją poprzez energię natury, w szczególności drzew. Mogą się tutaj znaleźć fotografie oddanego przyjaciela, kogoś, kto nam pomógł, zainspirował, wspiera nas dobrą energią. Dla artystów jest to miejsce gdzie pojawi się ich Muza. Jeśli jesteś z kimś skonfliktowana wklejenie tutaj zdjęcia wyrażającego wasz dobry kontakt wspomoże proces wprowadzenia harmonii w wasze relacje. Opiekunem tej strefy jest odważny tygrys.

Innym sposobem, w jaki możemy wykonać mapę marzeń jest astrologiczna mandala. Wycinamy z kartonu koło i dzielimy na 12 równych części zgodnie z astrologicznymi sektorami nazywanymi domami. Każdy dom zapełniamy naszą plastyczną wizją danej jakości w naszym życiu. Uproszczone znaczenie domów, które wykorzystujemy przy tworzeniu mapy jest następujące:
I dom – ja
II dom – bogactwo, posiadanie
III dom – nauka, mądrość, zrozumienie
IV dom – rodzina, tradycja, korzenie
V dom – dzieci, twórczość, autoekspresja
VI dom – zdrowie, transformacja
VII dom – związki, partnerstwo
VIII dom – seks, władza
IX dom – podróże, studia, poszerzanie horyzontów
X dom – kariera zawodowa, misja, powołanie
XI dom – przyjaciele, marzenia
XII dom – rozwój duchowy

Forma plastyczna mapy jest dowolna. Można malować, rysować, wyklejać papierem kolorowym, zdjęciami własnymi i fotosami z czasopism. Można nań umieszczać dodatkowe elementy typu: muszelki, szkiełka, pióra, kamienie – słowem wszystko, co ma dla ciebie jakieś symboliczne znaczenie. Mapę można wykonać w programie graficznym komputerowo, a następnie wydrukować. Każdy może wybrać sobie taka technikę, która jest mu najbliższa i najłatwiejsza. Liczy sie intencja, oraz włożona energia. Na pewno ważne jest też, aby sie przy tym dobrze bawić, ponieważ podświadomość jest jak małe dziecko i lubi się bawić.

Wszystkie podane sposoby wykonania mapy marzeń są tylko propozycjami. Każdy z nas może stworzyć własną wersję mapy i zapełnić ją własnymi znaczeniami. Kiedy eksplorowałam axis mundi, oś świata, wykonałam swoją mapę marzeń w formie drzewa. Możliwości wykonania mapy są nieograniczone. Decydujesz ty i twoje pragnienie stworzenia kontraktu z podświadomością. Pamiętaj, że to nie jest dzieło sztuki, to umowa zlecenia. Nie musi być idealna w formie, żaden koneser sztuki nie będzie jej oceniał. Ważne żeby była mądrze „napisana”.

Mapę wykonuje się raz w roku. Niektórzy uznają, że dobrym momentem dla wykonania Mapy jest nów, inni, że pełnia. Aby wzmocnić jej działanie, można wykorzystać pewne szczególne dni, np. początek roku kalendarzowego, początek roku astrologicznego (przesilenie wiosenne) lub swoje urodziny, czyli początek roku numerologicznego. Każdy czas jest dobry. Mapa jest umową z podświadomością. Możesz ją zawrzeć w dowolnym momencie. Jednak, jeśli uważasz, że pewne symboliczne daty są ważne – tak bez wątpienia jest. Widać twoja podświadomość lubi rytuały i dobrze jej posłuchać. Zawsze kieruj się swoją intuicją. Po wykonaniu mapy nie powinno się jej zmieniać, dokładać nowych elementów. Wysyłasz wtedy sygnał, że nie jesteś pewna, że masz jakieś wątpliwości, a nawet, że się myliłaś. A to może być oznaką zbyt małej motywacji dla twojej podświadomości, aby ruszyła do działania. Więc zanim przykleisz obrazki, przemyśl je gruntownie, spójrz na nie jeszcze raz świeżym okiem, a może daj komuś do obejrzenia. Niewykluczone, że zobaczy w nich to, czego ty nie dostrzegłaś. Tak samo, jak nie dostrzegłaś tego, że twój były już mąż, był kompletnie nie kompatybilny z tobą.

Mapę marzeń można powiesić na ścianie, postawić w widocznym miejscu, w salonie, kuchni, czy łazience. Im częściej będziemy na nią spoglądać, tym szybciej nasza podświadomość będzie kodować zawarte tam treści. Patrząc na mapę karmimy nasza podświadomość tym, czego pragniemy. Można ustawić ją jako tapetę w komputerze lub komórce. Dobrze jest zmieniać co jakiś czas miejsce położenia mapy, albowiem, nasz umysł przyzwyczaja się do jej obecności w pewnym miejscu i po jakimś czasie zaczyna ją ignorować. Po przestawieniu w nowe miejsce nowe informacje zaczną się wyłaniać, mapa zacznie działać na nowe bodźce, umysł dostanie nową pożywkę.

Narzędziem powyższym posługują się także psycholodzy kliniczni i psychiatrzy. Dr Kubler-Ross opisała ta technikę w książce pt „Życiodajna śmierć” i nazwała ją 4 kwadrantami. Zgodnie z jej sugestią kwadratową kartkę papieru dzielimy na 4 równe części.
– 2 górne mówią o Wyższym Ja, niebie, intelekcie,
– 2 niższe o sferze Id, materializmie, korzeniach.
– Środek to my, Ego
– Lewa strona to przeszłość, prawa to przyszłość.

Wiele badań klinicznych oraz obserwacje dr Kubler-Ross potwierdzają nasze nieświadome projekcje, które odzwierciedlają się w każdym ludzkim tworze plastycznym, czy to będzie rysunek, pismo, wycinanka, wydzieranka, czy inne działanie. Wykonując taką prace piszemy swoją opowieść. O ile u psychiatry, specjalista czyta nasze podświadome pragnienia – przy wykonywaniu Mapy Marzeń sami możemy wybrać, stworzyć nasze pragnienia. Od pierwszego zdjęcia do ostatniego. To praca świadomości dla podświadomości. Prawdziwa unia dwóch obcych sobie systemów. Ale nie o system tu chodzi, tylko o nas i nasze marzenia.

Beata Markowska

8 odpowiedzi na “MAPA MARZEŃ”

 1. […] A tu jeszcze jedna strona z podpowiedziami nt. elementów charakterystycznych dla poszczególnych obszarów siatki bagua. […]

 2. Kasia pisze:

  Świetny „poradnik”, przyda się na pewno przy mapie, na pewno będę wracać do tej stronki!! 😀

 3. magda pisze:

  zrobiłam kiedyś taka mapę i zadziałala… Czas na nastepną, ale ja wykonuje sie w jakis okreslony dzien i nie pamietam w jaki!

 4. rajan29 pisze:

  jak duża powinna być mapa? 50cm x 50cm czy większa? rozumiem, że powinna być czytelna dla oka.

 5. angel pisze:

  A czy można np.jako wyrażanie pragnienia wyjazdu w dane miejsce(np.góry,jakis zamek itp.) prócz tego dać zdj osoby,z która chce się tu pojechać?

 6. Awzan pisze:

  Najlepiej wykonać mapę w nowy rok. Może to też być nowy rok astrologiczny czyli w pierwszy nów po 21 marca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa cookies.

Czytaj więcej na temat polityki cookies.