losowa-wyrocznia - Solaris - rozwój osobisty

SZY-HO. Przegryzanie (Wyrażanie Poglądów, Krytyczność, Sprawiedliwość)

Sytuacja wymaga wyrażenia (lub usłyszenia) trudnej prawdy i opinii na jakiś temat, albo wręcz przyznania się do winy. Podjęcie jasno sformułowanej decyzji życiowej. Wyznanie. Wygłoszenie swoich kontrowersyjnych poglądów. Ujawnienie czegoś, co ciąży w naszym wnętrzu i pamięci. Wzbogacająca i oczyszczająca krytyka otoczenia. Pomyślne przejście i wyjście z trudnej sytuacji, dzięki prawdomówności, otwartości i szczerości. Bolesna szczerość uzdrowi sytuację. Gorzkie lekarstwo. Egzamin.
Bohaterem Heksagramu jest król, wyrokujący w sądach w zgodzie z prawem obowiązującym w jego państwie. Bywa srogi i konsekwentny wobec winnych kłamstw, nadużyć i podstępów, a także mniej lub bardziej otwartych buntów, lub tych, którzy dają posłuch nieprawdziwym oskarżeniom i pomówieniom. Po drugiej stronie staje przestępca, zmuszony karą zamknięcia w dybach przyznać się do winy, co porównano do gryzienia mięsa. Im trudniejsza prawda do wyrażenia tym trudniej gryzie się mięso, lecz gdy wyrok zostaje wydany, często oskarżony niesprawiedliwie w zamian odzyskuje szacunek otoczenia, a wina skazanego, dzięki odbytej sprawiedliwie karze zostaje mu odpuszczona, sumienie zaś oczyszczone. Prawo jednak przestaje być słuszne, gdy sędzia dał wiarę pomówieniom i wydał wyrok karny na tego, który sobie na karę wcale nie zasłużył.

1 linia: Pierwszy krok ku prawdzie wynika z nakazu otoczenia i nie jest łatwy.
2 linia: Porusza kwestię złudzeń i podejrzeń, które nie są zgodne z prawdą.
3 linia: Porusza dawny, trudny do przełnięcia problem. Spotyka go zgryźliwość, niespodziewany zarzut, przykrość.
4 linia: Porusza stary, trudny problem i spotyka go szacunek za odwagę i przenikliwość.
5 linia: Porusza stary problem, atrakcyjny dla wielu. Wynagrodzeniem jest szacunek innych i zgodność z prawem. Sprawiedliwe przyznanie racji.
6 linia: Usłyszał coś, o czym nie powinien mówić. Trwała kara milczenia, w innym przypadku zostanie potępiony.

Ta strona używa cookies.

Czytaj więcej na temat polityki cookies.