Kreatywny narcyz - Solaris - rozwój osobisty

Kreatywny narcyz

Osoby zakochane w sobie są kreatywne. Salvador Dali, Pablo Picasso – bardzo kreatywni i … bardzo narcystyczni. Czy jednak rzeczywiście istnieje związek między kreatywnością a poziomem narcyzmu czy też raczej to, że osoby narcystyczne postrzegamy jako kreatywne to nasz błąd oceny? Naukowcy z Cornell University chcą nas przekonać o tym, że osoby narcystyczne wcale nie są bardziej kreatywne, tylko po prostu umieją się lepiej sprzedać!

Jack Goncalo z Cornell podszedł do tematu powiązania kreatywności z narcyzmem metodycznie. Otóż najpierw wybrał z grupy 244 studentów osoby o najwyższym wskaźniku narcyzmu, a następnie przebadał je (wraz z nie narcystyczną grupą kontrolną), dwoma klasycznymi testami kreatywności. Okazało się, że poziom w obu grupach był podobny. I tu i tu mieliśmy do czynienia zarówno z osobami kreatywnymi jak i z miernotami. Jedyna różnica polegała na tym, że autoocena własnych prac była u studentów narcystycznych nieco wyższa – co jednak nie dziwi i jest zgodne z narcystyczną osobowością. Zakochani w sobie postrzegają w końcu swoje dzieła, jak nad wyraz wartościowe i co najwyżej nie rozumiane przez mniej wrażliwe pospólstwo.

Skąd jednak przekonanie o tym, że osoby zapatrzone w siebie mają rzeczywiste podstawy do takiego traktowania własnej osoby? Dlaczego mimo twardych dowodów wydaje nam się, że narcystyczni są kreatywni? I czy na pewno nam się tylko wydaje?

Goncalo wykonał zatem kolejny eksperyment. Podzielił studentów na pary – w każdej parze jedna osoba miała przygotować zadanie (wymyślić fabułę nowego filmu – badani mieli na to 10 minut) i przedstawić je ustnie. Druga osoba miała zaś pomysł ocenić. Tu wyniki okazały się intrygujące- pomysły osób narcystycznych, zostały ocenione wyżej. Goncalo kazał więc spisać pomysły, zakodować je tak, by nie było jasnym kto jest autorem pomysłu i ocenić nowej grupie kontrolnej. W przypadku pomysłów opisanych, osoby narcystyczne nie osiągnęły wyższych ocen pod względem kreatywności. Ich kreatywność była taka sama jak innych. Dlaczego więc zostały ocenione inaczej przy prezentacji?

Kluczem do rozwiązania jest kwestia sposobu prezentacji pomysłu – osoby narcystyczne oceniono również jako bardziej energetyczne, przebojowe, charyzmatyczne. W efekcie to w jaki sposób zaprezentowali siebie jako ludzi wpłynęło na ocenę ich pomysłów. Innymi słowy mówiąc, jeśli pomysł prezentuje nam narcyz, mamy tendencję do tego, by ocenić go lepiej niż kiedy przedstawiłby go człowiek mniej absorbujący. Zatem mit o tym, że osoby narcystyczne są bardziej kreatywne został obalony.

Okazało się jednak w toku dalszych badan, że jest jedna, szczególna sytuacja w której osoba narcystyczna jednak wspina się na wyżyny kreatywności, dystansując mniej zapatrzonych w siebie rywali. Jest to sytuacja narcystycznej konkurencji! Jeśli w grupie kreatywnej umieścimy dwie osoby narcystyczne, wtedy rywalizując ze sobą, na tyle angażują one zespół w tworzenie nowych koncepcji, że powstają najlepsze i najbardziej kreatywne pomysły. Warto jednak uważać – zbyt wielu narcyzów w grupie daje odwrotny efekt – wszyscy skupiają się na sobie i kreatywność zamiera.

Jeśli zatem chcemy świetnych pomysłów zadbajmy o zdrowy z punktu widzenia kreatywności poziom narcyzmu – dwóch na grupę.

http://www.emocje.net.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa cookies.

Czytaj więcej na temat polityki cookies.