Kim był OSHO? - Solaris - rozwój osobisty

Kim był OSHO?

Zacznijmy od tego, że OSHO. wcale nie pisał książek.
Był pierwszym mistykiem, który dostrzegł możliwość ułatwienia sobie życia dzięki rejestrowaniu swych wykładów. Pozostawił po sobie około 7000 godzin rozmów i wykładów na taśmach audio i około 1700 godzin na taśmach video.
Na ich podstawie powstają książki. Jedne są dokładnym zapisem kilku lub kilkunastu wykładów w całości, inne są kompilacjami, dzięki którym można lepiej przybliżyć opinie OSHO na jakiś konkretny temat. Oczywiście nie muszę chyba dodawać jakim wyzwanie dla tłumaczy jest zachowanie narracyjności języka, powstrzymanie się przed nadmierną ingerencją, zachowanie pewnych niezręczności, wynikających z faktu, że zapis znajdujący się w książce nie był poddawany poprawkom i redakcji.

Opublikowano już ponad 700 tytułów w ponad 50 językach. Zarządzająca prawami autorskimi Fundacja OSHO Intl. Ma obecnie ponad 2500 aktywnych kontraktów wydawniczych, z czego ponad 25 w Polsce.

Książki OSHO wydają najlepsi światowi wydawcy, że wspomnę tylko Random House, Penguin, Mondadori, Bompiani. W Polsce: Wydawnictwo KOS, Rebis, Ravi, AW J.Santorski i oczywiście Wydawnictwo GARMOND. W sumie w 2006 roku książki OSHO publikuje ponad 220 wydawców.

Wydawcy pozwalają sobie na drukowanie książek OSHO w coraz większych nakładach. Dla przykładu łączny, roczny nakład książek OSHO w jęz. Hiszpańskim wyniósł w ubiegłym roku ponad 250 tysięcy egz. Książki, które w Polsce wydawnictwo GARMOND ujęło w serię NOWY HORYZONT, do tej pory osiągnęły sprzedaż ponad miliona egzemplarzy, w 20 językach. Mamy nadzieje przyczynić się do wzrostu tej liczby, ponieważ dwie pierwsze książki: Bliskość. Zaufaj sobie i innym oraz Dojrzałość. Odpowiedzialność bycia sobą zyskały już dużą popularność.

Co takiego mówił OSHO? Dlaczego 15 lat po jego śmierci lawinowo wzrasta zapotrzebowanie na jego słowa? Być może dzisiejsze spotkanie pozwoli każdemu z was znaleźć własną odpowiedź na to pytanie.

Jeśli podobają się wam książki OSHO, to posłuchajcie w jak doborowych towarzystwie się znajdujecie.

Nie byłem uczniem Osho, ale przeczytałem wystarczająco wiele jego wspaniałych książek aby nabrać pewności, że był on największym nauczycielem duchowym XX wieku. Rozumiał nas lepiej, niż my sami.

Tom Robbins (pisarz, m.in. I kowbojki mogą marzyć)

Jestem oczarowany jego książkami

Frederico Fellini

Osho jest oświeconym mistrzem, który za wszelką cenę pragnie pomóc ludzkości w pokonaniu przeszkód na drodze do rozwoj pełni świadomości.

Dalaj Lama

Osho, tak jak Sokrates, uznawany jest za człowieka, który psuje moralność młodych ludzi. Jak wszyscy prawdziwi filozofowie, niszczy system wierzeń, który stworzył w każdym z nas poczucie bycia nieszczęśliwym. Jego wielkość polega na tym, że nie dał nam gotowych rozwiązań, lecz jedynie narzędzia do pracy nad sobą.

Elle Magazine

Przez tkaninę nauk Osho przechodzą nitki błyszczącego poczucia humoru

Vogue

Czytam wszystkie jego książki

Shirley McLaine

Co OSHO mówi o sobie:

Jestem początkiem czegoś nowego
lecz to nie początek nowej religii.
Jestem początkiem nowego rodzaju religijności,
bez przymiotników, bez granic;
uznającej jedynie wolność ducha,
ciszę twej jaźni, sięganie po doskonałość
i w końcu doświadczenie boskości w samym sobie –
nie jakiegoś zewnętrznego Boga, lecz boskości, która wypełnia ciebie.

Bogusława Jurkevich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa cookies.

Czytaj więcej na temat polityki cookies.