Jowisz i Saturn - Solaris - rozwój osobisty

Jowisz i Saturn

JOWISZ

W mitologii greckiej przedstawiony jest Jowisz jako „Ojciec Bogów”, we wiedzy tajemnej jako „Ojciec Eter”, a ponieważ eter przenika wszystko we wszechświecie, przeto możemy przyjąć, że jest on ojcowską siłą produkującą i zachowawczą.

Jowisz symbolizuje w horoskopie wiarę w Opatrzność, która jest wszędzie i od której otrzymujemy wszystko, co nam jest potrzebne. Ludzie z dobrze postawionym Jowiszem, nie narzekają nigdy; zachowują oni swoją ufność w najgorszych okolicznościach i już to samo usposabia do nich życzliwie otoczenie. Jowisz budzi myśli pełni i szczęścia, chwały Bożej i braterskiej miłości bliźniego.

Ponieważ Jowisz jako eter jest wszędy obecny, jest on też wszechwiedzący, sprawiedliwy i miłosierny. Jednocześnie jednak jest on Bogiem piorunów i błyskawic i może zapałać wielkim gniewem i oburzeniem na widok nieprawości i sięgnąć wtedy po środki dla ukrócenia swawoli.

Pozytywna strona Jowisza panująca w znaku Strzelca, najbliższą jest idealistyczno – religijno – filozoficznej natury Jowisza. W Rybach, w których dzieli się władzą z Neptunem, znajdujemy negatywną stronę Jowisza, która przebacza wszystko, bo wie wszystko.

SATURN

Saturn, ostatnia z siedmiu planet, należących do naszego systemu, znacząca kres państwa, którego środkiem jest Słońce, jest planetą ograniczenia, pokusy, i oczyszczenia, i jako taka, planetą, której działanie odczuwamy jako opór, przeszkodę, doświadczenie. Ogarnia on swymi więzy i zakreśla granicę wszystkim rzeczom, ale dzięki temu właśnie, daje nam istotny obraz tego co mamy przed sobą.

Saturn zwalnia nas od naszego towarzyskiego balastu, zabiera nam przyjaciół, nasze na manowce prowadzące przyjemności doczesne, i prowadzi nas – chcemy czy nie chcemy – w samotność abyśmy słuchali głosu i ciszy.

Dlatego Saturn jest przyjacielem tych, którzy dążą do prawdziwego poznania i pogłębienia życia; dla tych zaś, którzy szukają siebie, odwracając się jednak od Wyższego, jest on sędzią nieubłaganym, który potrafi zmusić i zgnieść opornego, aż w końcu nauczy się on rozumieć jego mowę i błogosławić żelazną rękę, która go prowadziła. Bowiem dopiero wtedy kiedy zrozumieliśmy Saturna, możemy przestąpić próg dzielący nas od drugiej strony.

Koziorożec, pozytywny znak Saturna, jest znakiem samotnego, trudnego do zrozumienia poszukiwacza, ograniczonego w swych nadziejach, ograniczonego w swych potrzebach życiowych. W negatywnym znaku Wodniku, w którym panuje Saturn wespół z Uranusem, ujawnia się przeczucie tego co dać może Saturn, jeżeli go uczynimy swoim przyjacielem, i nieokreślone przekonanie, że jednak nie jest on takim strasznym, jak go malują.

2 odpowiedzi na “Jowisz i Saturn”

  1. Astroposzukiwacz pisze:

    Co jest ważniejsze w horoskopie porównawczym-czy dobry aspekt do Saturna czy Jowisza?Czy w horoskopie urodzeniowym lepiej mieć kwadraturę Jowisza i trygon Saturna czy na odwrót?Zakładając że Jowisz jest zdecydowanie felerny bo w innym wypadku odpowiedź jest oczywista że kwadratura Saturna jest bardziej kłopotliwa.Felerny np. w sposób ze tworzy same nieharmonijne aspekty do planet osobistych a lepiej gdy tworzy tylko nieharmonijne aspekty.Spytam się jeszcze co w przypadku gdy Jowisz jest najsilniejszy ale jednocześnie najbardziej nieharmonijny w horoskopie?.Pomijam siłę planet itp.Ale chyba lepiej mieć kwadraturę Jowisza i trygon do Saturna.Kwadratura Saturna tworzy duże problemy a kwadratura Jowisza często mimo tego że też jakiś problemy stwarza może nawet prowadzić do bogactwa.Chociaż wtedy taki bogacz co ma miliardy z niezadowoleniem może się spytać”A gdzie te biliony które miałem zarobić?”.Dodam że w tym wypadku gdy aspekty są dokładne Jowisz jest w półsekstylu albo kwinkunsie do Saturna.Czy moja hipoteza jest słuszna?I jaka jest różnica jeżeli w tej kompozycji 3 element jest złoczynny np. Mars(resztę pomijam bo Saturn zużyty a Uran i dalsze mniej ważne),Zakładając że obydwa aspekty są aplikacyjne to jaka jest różnica pomiędzy tym czy 1 będzie dokładna kwadratura czy trygon?Np. 4.1 2013 roku Mars w wodniku tworzył dokładny trygon Jowiszem w bliźniętach i kwadraturę z Saturnem w skorpionie.Natomiast 12 sierpnia 2009 Mars w znaku bliźniąt tworzył separacyjną kwadraturę z Saturnem w znaku panny i aplikacyjny trygon z Saturnem w znaku wodnika(dodatkowo tam do tej kompozycji planet aspekty miały Neptun i Uran.Powoduje to że kompozycja jest ciekawsza ale niestety trudniejsza w interpretacji zwłaszcza że jest tam recepcja Neptuna i Urana.Oczywiście opisuje to z punktu widzenia Ziemi bo z punktu np. Aldebarana Słońce i reszta razem z Ziemią by były w innym znaku zodiaku.

  2. Astroposzukiwacz pisze:

    A przypomniałem sobie co do Jowisza taki tekst-że podobno lepiej mieć aspekt nieharmonijny Jowisza niż żaden.I nie wiem czy to prawda.Zwykle Jowisz w tym wypadku nie działa specjalnie przyjemnie ale wywołuje jednak pewne pozytywne następstwa przynajmniej w aspektach z elementami dobroczynnymi.Gorzej z złoczynnymi.np. straszą że Jowisz w nieharmonijnym aspekcie do złoczynnej planety w 8 domu grozi kara śmierci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa cookies.

Czytaj więcej na temat polityki cookies.