Jeran - Solaris - rozwój osobisty

Jeran

Jeran oznacza dosłownie „żniwa”. To czas kiedy człowiek kończy swą pogoń za światem, a zdobywane dotąd wartości już nie wystarczają jako przemijające i ulotne. Zaczyna on poszukiwać i rusza w podróż już nie po świecie zewnętrznym , ale tym stworzonym przez własne doświadczenia i przeżycia. Jeszcze o tym nie wie, ale szuka siebie w prawdziwym aspekcie. Osiągnięty Raj musi zostać ponownie utracony, opuszczony dla poznania. Żniwa to czas zbioru własnych owoców cieszenia się osiągnięciami, ale też zmuszający do zmiany swego trybu życia do rezygnacji z tego co nas emocjonalnie przywiązuje.

Znak Jeran właśnie dlatego przypomina dwie skierowane w przeciwne strony strzałki. Oznacza początek i koniec, mądrość powracającego cyklu, Znak ten ,opatrzony numerem 12, obok symbolizującego niezmienną oś znaku Iwaz znajduje się w centrum run . Związany jest z przemieniającym się cyklicznie światem który po raz pierwszy ma być pełną areną doświadczania siebie w kosmicznym sensie. Ktoś mądry powiedział ” pory roku są opisem was samych. Zdarzają się kolejno bo właśnie w ten sposób wewnętrznie wy sami ulegacie przemianie”. Na tej podstawie od zarania człowiek tworzył coś co zwiemy rokiem liturgicznym, pełnym okresem świąt i festiwali, których obchodzenie było równoznaczne z dokonywaniem przemian w sobie.

Jeran kończy jedną fazę wędrówki, a zaczyna inną : człowieka ku boskości. Hagla była statycznym Rajem w którym człowiek się począł i który musiał opuścić by odkryć w sobie jedyny niepodzielny byt. Zapomniał o nim by doświadczyć tego w pełni – to właśnie oznacza Not : noc, zaćmienie świadomości, zaprzeczenie sobie. Wreszcie Isa – dzięki erze strzelca jego ciało zaczęło mu służyć jako źródło poznania , a poczucie samodzielności uzyskało wartość krytyczną. Jeran jest bramą odrodzenia. Tego samego , które przeżywamy w czasie obecnych świąt.

Maciej Białkowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa cookies.

Czytaj więcej na temat polityki cookies.