Jak się cieszyć z życia - Solaris - rozwój osobisty

Jak się cieszyć z życia

1. PRZESZŁOŚCI POWIEDZ „HASTA LA VISTA”

Ciągłe rozpamiętywanie wydarzeń z przeszłości jest jednym z największych pożeraczy energii. Negatywne uczucia smutku, złości czy żalu nigdy nie dodadzą nam życia. Jeśli masz wyrzuty sumienia i czujesz, że sprawiłaś komuś przykrość- zadzwoń do tej osoby i wyjaśnij to. Tak samo powinnaś zrobić, jeżeli czujesz, że ktoś cię zranił- powiedz mu to. „Niedokończone sprawy trzeba wyjaśniać- radzi psycholog Grażyna Wilk-Borkenhagen.- Tak samo podejdź do wszelkich podjętych kursów i zadań. Uwolnienie się od drażniących spraw, obudzi w tobie radość i optymizm.”

2. BUDUJ BEZPIECZEŃSTWO POPRZEZ BUDOWANIE REZERW

Jeżeli czujesz, że masz na koncie rezerwy pieniędzy czy czasu, zwiększa się twoje
poczucie bezpieczeństwa. Jeśli ubezpieczysz dom czy znajdujesz się w gronie pacjentów dobrych lekarzy, nie musisz poświęcać energii na martwienie się o przyszłość. Podobnie jest w przypadku posiadania oszczędności- takie zaskórniaki zapewnią ci spokój. „Powinnaś mieć także rezerwy czasowe- tak planuj dzień by mieć 15 do 30 minut zakładki czasowej na ewentualny korek, a wieczorem na chwilę relaksu.- wyjaśnia Grażyna Wilk-Borkenhagen.”

3. LIKWIDUJ WSZELKIE CODZIENNE NIEDOGODNOŚCI

Jeśli już o poranku zdenerwujesz się brakiem musli, plamą na bluzce czy zacinającą szufladą- twój wewnętrzny „power” szybko spadnie. Gromadzące się uciążliwości sprawią, że każdy dzień zaczynasz od złoszczenia się. Pamiętaj o tym, że nie jest to sposób na rozpoczęcie dnia. W związku z tym popracuj nad sobą- wyrób w sobie nawyk systematycznego zwalczania drobnych awarii. Bardzo szybko zauważysz, że takie postępowanie działa jak antidotum na poranne irytacje.

4. UTNIJ KONTAKT Z OSOBAMI PRZY KTÓRYCH ŹLE SIĘ CZUJESZ

Jeżeli masz wśród znajomych tzw. wampira energetycznego, jak najszybciej urwij z nim kontakt (jeżeli tylko możesz). Nikt nie czuje się dobrze w towarzystwie malkontenta, któremu nic nie pasuje. Nie spotykaj się z tą osobą, nie pocieszaj. Jeżeli jest to np. koleżanka z którą pracujesz- przesadnie demonstruj przy niej swój optymizm, wtedy nie będzie mogła narzekać i po prostu przestanie to robić przy tobie.

5. O SOBIE MYŚL DOBRZE

Zanalizuj to w jaki sposób się prezentujesz, jakie etykietki sobie przyklejasz. Te które są absurdalne (typu: jestem brzydka, głupia, do niczego się nie nadaję), jak najszybciej odrzuć i o nich zapomnij! Podkreślaj swoje zalety, a wady przekuwaj na plus- myślisz, że jesteś zbyt „sztywna”, ale to chyba dzięki temu nie dajesz ponieść się emocjom przy podejmowaniu decyzji czy nie rzucasz słów na wiatr. Mój znajomy na pytanie- „Co u ciebie?”- zawsze odpowiada- „Nieustanne pasmo sukcesów i powodzeń”. Biorąc z niego przykład odpowiadaj tak samo.

Basia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa cookies.

Czytaj więcej na temat polityki cookies.