Jak najefektywniej wykorzystać możliwości swojego umysłu - Solaris - rozwój osobisty

Jak najefektywniej wykorzystać możliwości swojego umysłu

Żyjemy w bardzo ciekawych czasach, dociera do nas bardzo wiele informacji w bardzo krótkim czasie. Trzeba wiedzieć dużo, szybko podejmować decyzje, szybko przyswajać wiedzę i jeszcze szybciej ją wykorzystywać. Często jesteśmy zmęczeni, mamy dość tego ciągłego pośpiechu, chcielibyśmy zwolnić a przy tym być bardziej efektywni, robić więcej w krótszym czasie, potrafić się skoncentrować Czy jest taka metoda? Jest!

Żyjemy w bardzo ciekawych czasach, dociera do nas bardzo wiele informacji w bardzo krótkim czasie. Chłoniemy je szybko, mniej lub bardziej efektywnie, potrzebnie lub niepotrzebnie. Trzeba wiedzieć dużo, szybko podejmować decyzje, szybko przyswajać wiedzę i jeszcze szybciej ją wykorzystywać. Często jesteśmy zmęczeni, mamy dość tego ciągłego pośpiechu, chcielibyśmy zwolnić a przy tym być bardziej efektywni, robić więcej w krótszym czasie, potrafić się skoncentrować , skupić i zapamiętać wszystko co jest nam potrzebne. Tylko jak ? Czy jest taka metoda? Jest! Stworzyli ją naukowcy z Ośrodka Szkolenia Astronautów NASA i korzysta z niej tysiące ludzi na całym świecie, między innymi sławni sportowcy tacy jak nasz Adam Małysz.

To biofeedback – w skrócie biologiczne sprzężenie zwrotne. Człowiek, pod okiem terapeuty, uczy się trenowania odpowiednich fal mózgowych za pomocą gier komputerowych lub oglądania ulubionego filmu czy bajki w przypadku dzieci.

Brzmi bardzo tajemniczo. Ale cała sprawa jest bardzo prosta. Podczas treningu podłączeni jesteśmy do aparatury za pomocą czujników, która to mierzy w zależności od rodzaju sprzętu np. rodzaje fal wysyłanych przez mózg, napięcie mięśni, tętno. Każdą zmianę tych parametrów widać na monitorze komputera, dzięki czemu możemy wpływać na reakcje swojego ciała i świadomie je korygować. Grając w gry zamiast joysticka używamy swoich myśli, a bliżej – fal mózgowych. Oglądając film zamiast pilota starujemy falami mózgowymi aby obejrzeć film na pełnym ekranie. W ten sposób mózg uczy się wytwarzać pożądane fale, które odpowiadają za koncentrację i będzie umiał wytwarzać je w przyszłości w sytuacji gdy będą mu potrzebne.

Kto najczęściej korzysta z treningów? Ludzie żyjący i pracujący w stresie, od których wymagane jest skupienie i podejmowanie szybkich decyzji, osoby na kierowniczych stanowiskach, managerowie, przedsiębiorcy, kierowcy, nauczyciele, dziennikarze, a także maturzyści, studenci oraz dzieci z zaburzeniami koncentracji. Dużą grupę stanowią również sportowcy, aktorzy, ci, którzy potrzebują uwierzyć w siebie, wzmocnić pamięć, pozbyć się wahań nastroju, czy bólu głowy.Warto skorzystać z treningów, ponieważ bardzo pomagają w stawieniu czoła trudnym sytuacjom i pozwalają na znalezienie najlepszego rozwiązania. Podnoszą też kreatywność i pozwalają na pogodzenie wielu ról życiowych bez zaniedbywania żadnej z nich.

Magdalena Marciniak

Jedna odpowiedź do “Jak najefektywniej wykorzystać możliwości swojego umysłu”

  1. Żwir pisze:

    Jak to warto skorzystać z tych treningów? Ostatni akapit sugeruje, że są ogólnodostępne, gdyby tylko przeczytać owy akapit to można by pomysleć, że mowa o czymś darmowym, co można wykonać u siebie w pokoju jak np. medytacja.
    Ale poprzedni akapit o aparaturze, sterowaniu grami za pomocą fal mózgowych -.- brzmi jak zabawa dla burżujstwa…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa cookies.

Czytaj więcej na temat polityki cookies.