Feng Shui Zdrowia - Sypialnia - Solaris - rozwój osobisty

Feng Shui Zdrowia – Sypialnia

Jeżeli chcemy odnieść sukces, musimy być do tego przygotowani psychicznie oraz fizycznie. Każdy zdaje sobie sprawę, jaki wpływ na nasze działania ma to, czy jesteśmy wypoczęci rozpoczynając kolejny dzień. Najistotniejszy wpływ na jakość wypoczynku ma prawidłowy sen. Sypialnia, tak jak każde inne pomieszczenie ma swoją ściśle określoną funkcję. Aby ją spełniała i wzmacniała nasze zdrowie musi zostać odpowiednio urządzona. O tym, jak ważnym miejscem jest sypialnia niech świadczy fakt, że spędzamy w niej 1/3 naszego życia.
Organizacja sypialni

Na samym początku powinniśmy zastanowić się, do czego służy sypialnia. Pytanie to jest tylko z pozoru śmieszne. Oczywiście do spania. Powinniśmy, więc tak ją urządzić, aby sprzyjała właśnie tej czynności i żadnej innej – sypialnia nie może być jednocześnie miejscem do spania i miejscem pracy, oglądania telewizji lub czytania. Telewizor umieszczony w sypialni sprawia, że bardzo często przy nim zasypiamy, co z całą pewnością nie wpływa pozytywnie na jakość snu. Dodatkowo wszelkie urządzenia elektryczne, nawet te wyłączone emitują smog elektromagnetyczny. Najnowsze badania publikowane w prasie naukowej wykazują, że smog elektromagnetyczny przyczynia się do silnej depresji mogącej w rezultacie prowadzić nawet do aktów autodestrukcji. Szczególnie narażone są na to osoby, które mają z nim stały kontakt – osoby pracujące z komputerem, urządzeniami elektronicznymi, korzystające z telefonów komórkowych, czyli obecnie, praktycznie my wszyscy! Jeżeli w ciągu dnia jesteśmy zmuszeni z takich urządzeń korzystać to zrezygnujmy z nich choćby na czas snu – z korzyścią dla zdrowia i wypoczynku oraz w trosce naszą ogólną pomyślność..

Druga sprawa to dzielenie jednego pomieszczenia na sypialnie i miejsce pracy. Jeżeli pracujemy w miejscu spania, to zarówno praca, jak i sen nie może odbywać się pomyślnie. W najlepszym wypadku, patrząc na łóżko w trakcie pracy będziemy myśleć o wypoczynku. Z drugiej strony, mając miejsce pracy lub choćby rzeczy z nią związane w sypialni, nie będziemy mieli ani chwili wypoczynku.
Łóżko i jego ustawienie

Kolejną ważną rzeczą w sypialni jest odpowiednie łóżko oraz jego ustawienie. Zarówno łóżko, jak i materac powinny być wykonane z materiałów naturalnych. Kształt łóżka powinien być przyjazny człowiekowi – powinno być pozbawione ostrych kantów. Najlepsze są łóżka drewniane z wezgłowiem w kształcie łuku. Ważne jest także, aby pod łóżkiem znajdowała się wolna przestrzeń – materac nie powinien leżeć bezpośrednio na ziemi, co może powodować bóle pleców, wynikające z braku cyrkulacji powietrza oraz energii qi pod śpiącą osobą. Jeżeli w łóżku śpią dwie osoby, to powinno posiadać jeden duży materac, a nie dwa dzielone. Takie „dzielenie łoża” może bowiem doprowadzić do rozpadu związku.

Najlepszym sposobem ustawienia łóżka jest skierowanie go głową do ściany tak, aby można było się do niego dostać z trzech stron. Feng shui nie zaleca także ustawiania łóżka nogami w kierunku drzwi, co kojarzy się z wyprowadzaniem z pomieszczeń osób zmarłych.

W pokojach znajdują się strefy spokojne, odpowiednie do spania oraz takie, gdzie wypoczynek jest utrudniony – jest w nich za wysoki poziom energii. Miejscami, w których łóżko na pewno nie może stać, są strefy na wprost drzwi wejściowych do sypialni oraz pomiędzy drzwiami i oknami.

Najbliższe otocznie łóżka

Należy zwrócić uwagę na przedmioty oraz urządzenia znajdujące się w najbliższej okolicy łóżka. Nie powinno się spać w miejscu, gdzie w ścianie przebiegają rury wodociągowe oraz w miejscach przylegających do łazienek, kuchni. Także takich, za ścianą których znajdują się silne źródła promieniowania elektromagnetycznego – transformatory, rozdzielnie elektryczne itp.

Sypialnia nie powinna znajdować się nad garażem oraz warsztatami. Nie można umieszczać w niej roślin o ostrych liściach jak: dracena, juka oraz kaktusów. Jeżeli chcemy umieścić w niej rośliny, to najbardziej polecanymi są, ze względu zarówno na swój kształt jak i na właściwości zdrowotne paprocie oraz geranium.

Nad osobą leżącą powinien znajdować się prosty sufit. Spanie pod skosami lub belkami stropowymi może powodować choroby w miejscach ciała, które są przez nie „uciskane”. Bardzo często spotyka się także ciężkie lampy zawieszone bezpośrednio nad śpiącymi. Bywa to przyczyną różnych schorzeń w miejscach na ciele, na które może potencjalnie lampa spaść. Jeżeli nie jest za późno to w momencie, gdy się ją usunie lub gdy przestawi się łóżko, objawy często przechodzą.
Kolorystyka sypialni

Istnieje wiele założeń dotyczących kolorystyki sypialni. Odpowiednia kolorystyka w myśl feng shui musi być dostosowana do kierunku geograficznego, w którym znajduje się sypialnia oraz od osobistego żywiołu – elementu feng shui osób, które z niej korzystają. Z powodu ograniczonego miejsca podaje tylko założenia kolorystyczne wynikające z kierunku, w którym sypialnia się znajduje. Aby go określić, najprościej jest ustalić kierunek geograficzny w odniesieniu do środka mieszkania lub domu. I tak:
Sypialnia wschodnia oraz południowo – wschodnia

Feng shui określa strefę południowo – wschodnią jako strefę elementu Drewna. Powinny tutaj przeważać jasne zielenie oraz jasno – niebieskie dodatki. Motywy zdobnicze, które stworzą poprawne feng shui tego miejsca, to wszelkie rośliny, kwiaty. Najlepsze będą meble z naturalnego jasnego drewna, ratanu, bambusa, wikliny itp. Kolory nie zalecane w sypialni południowo – wschodniej to: czerwień, biel, żółć i pochodne tych barw.
Sypialnia południowa

Strefa elementu Ognia. Powinna tutaj przeważać kolorystyka oraz umeblowanie podobne jak te, dla kierunku wschodniego oraz południowo-wschodniego. Dodatkowo można użyć fioletów, elementów czerwieni. Motywy zdobnicze roślinne oraz dodatkowo można użyć złotych gwiazdek (np. w sypialni dziecięcej). Kolory nie zalecane to: granat, niebieski, czarny, biały.
Sypialnia południowo-zachodnia oraz północno-wschodnia

Strefa elementu Ziemi. Tutaj najbardziej polecane są ciepłe żółte barwy z dodatkiem czerwieni. Kolor ścian, od żółtego przez brzoskwiniowy do pomarańczowego oraz róże. Jeżeli komuś odpowiada, to można nawet użyć jako główny koloru czerwonego. Zalecane motywy zdobnicze, to wszelkie formy geometryczne oparte na kwadracie oraz trójkątach (te ostatnie polecam jednak stosować tylko przez osoby dla których element ognia reprezentowany przez trójkąt jest sprzyjający). Meble w jasnej kolorystyce żółtej lub czerwonej, jak w sypialniach w innych strefach powinny być matowe.
Sypialnia zachodnia oraz północno – zachodnia

Strefa elementu Metalu. Sypialnia taka może być biała, perłowa lub w kolorach ziemi. Dobrym kolorem jest też perłowy i bardzo jasny róż. Kształty na bazie kwadratu oraz owale i koła. Dodatki dekoracyjne mogą być wykonane z metalu w kolorze srebrnym lub złotym. Nie zaleca się stosować koloru czerwonego oraz zieleni i barw zimnych – granatu, niebieskiego.
Sypialnia północna

Strefa elementu Wody. Strefa północna jest jedną z trudniejszych do zagospodarowanie stref feng shui. Jest to miejsce nie nasłonecznione, zimne. Zalecanymi barwami to biel z czerwonymi, delikatnymi akcentami lub róż. Sypialnia taka powinna być jasna, a można to wzmocnić przez umieszczenie dodatków z połyskującego srebrnego lub złotego (kolor) metalu. Barwy nie zalecane to zieleń, żółcie, czarny, czerwony (w dużej ilości).

Uniwersalnym kolorem dla sypialni we wszystkich strefach jest kolor brzoskwini. W Chinach brzoskwinia jest uznawana za owoc symbolizujący długowieczność, a co za tym idzie – jej kolor jest bardzo odpowiedni do sypialni. Generalnie sypialnia powinna być pomalowana w lekkie, jasne barwy.
Lustro w sypialni

Feng shui kategorycznie zabrania umieszczania lustra w sypialni, zwłaszcza w taki sposób, aby odbijała się w nim osoba śpiąca. Wpływa to negatywnie na jakość snu oraz działa zbyt pobudzająco. Jest wiele przesądów związanych z lustrem w sypialni, których z braku miejsca tutaj nie opiszę – są one jednak wspólne dla wielu kultur – także naszej. Jeżeli już posiadamy w sypialni lustro, to powinniśmy je na czas snu zasłaniać.

Artur Tomkowiak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa cookies.

Czytaj więcej na temat polityki cookies.