Emocje - tajemne złoto alchemika - Solaris - rozwój osobisty

Emocje – tajemne złoto alchemika

Emocje -tajemne złoto alchemika

Inteligencja emocjonalna to odmienny rodzaj mądrości. Ona czyni z nas dobrych współmałżonków, miłych sąsiadów, wyrozumiałych rodziców i charyzmatycznych szefów. Wszyscy ludzie dysponują inteligencją emocjonalną i używają jej codziennie, z lepszym lub gorszym skutkiem, we wszystkich dziedzinach życia. Istotę „emocjonalnej inteligencji” albo EQ (angielski skrót od emotional quality) najtrafniej określa cecha zwana potocznie znajomością ludzi. Jednak „inteligencja uczuć” obejmuje wiele zjawisk: samoświadomość czyli znajomość własnej osobowości, świadomość wzorców które rządzą rodziną, samowiedza czyli zrozumienie jak człowiek funkcjonuje w zakresie emocjonalnym, intuicja, rozróżnianie i znajomość własnych uczuć, kierowanie uczuciami w celu podejmowania zdrowych decyzji życiowych, skuteczne panowanie nad emocjami i nastrojami, zdolność komunikowania uczuć, zachowanie optymizmu mimo niepowodzeń oraz empatia czyli umiejętność wczuwania się w sytuację innych ludzi.

Wierzę, że jest jeszcze jedna ważna kategoria inteligencji emocjonalnej: przekształcanie emocji. Każda emocja ma swoje przeciwieństwo, niektóre wiele przeciwieństw. Jeżeli zrozumiemy, czym jest to przeciwieństwo, określimy jakie ono ma dla nas znaczenie i zrozumiemy naturę samego uczucia to oczywistym się staje, że każde uczucie jest jak huśtawka – buja się raz w jedną, raz w drugą stronę. Edukacja emocjonalna daje szansę na wyjście z tej uczuciowej pułapki. Przekształcenie uczucia przygnębienia w twórczą złość, samotności w harmonijną współpracę z innymi ludźmi czy poczucia zadowolenia w postawę nadziei może znacząco podnieść jakość naszego życia.

Przeciwieństwa emocjonalne

Pan Bóg prowadzi cię za rękę od jednego uczucia do drugiego i w przeciwieństwach pokazuje nam, że daruje ci dwoje skrzydeł, żebyś mógł latać, a nie tylko jedno.
Rumi

Przeciwieństwo emocjonalne odczuwanej emocji nie jest oczywiste. Warto odkryć te sekrety, bo to otwiera nas duchowo i emocjonalnie na współczucie i empatię nie tylko w stosunku do innych, ale również w stosunku do okaleczonych części nas samych. To także otwiera nowe możliwości zachowań i pogłębia nasze związki.

Emocja Ukryte przeciwieństwo (wg Frances Wilks)
Agresja Potrzeba czułości i bliskości
Depresja Tęsknota za duszą, tłumiony strach, gniew
Duma Tęsknota za prawdziwą pokorą, nie poniżeniem
Gniew Chęć władzy, dobra samoocena
Lęk Tęsknota za sensem i celem życia
Odrzucenie Tęsknota za akceptacją życia i wolnością
Nadzieja Chęć ucieczki od poczucia desperacji
Nienawiść Chęć integracji części osobowości ukrytej w cieniu
Nuda Chęć zaangażowania się, prawdziwe wartości
Miłość Chęć pogłębienia wiedzy o sobie i transcendencja
Samotność Potrzeba bliskości, łączności
Strach Tłumiona odwaga i podniecenie
Wina Chęć pozbycia się fałszywego obrazu samego siebie
Zawiść Chęć samorozwoju, dobra samoocena
Żal Chęć transformacji poza stratę

Tak zwane emocje negatywne nie są naprawdę negatywne, bo zawierają pewne ukryte wartości pozytywne, które są jak tajemne złoto alchemika. Warto nauczyć się żyć w równowadze między siłą emocji a jej przeciwstawieństwem.

Ewa Foley

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa cookies.

Czytaj więcej na temat polityki cookies.