Coaching. Co to jest i jak to się je? - Solaris - rozwój osobisty

Coaching. Co to jest i jak to się je?

Ilu, coachów tyle odpowiedzi na to pytanie jednak spróbujmy to nieco przybliżyć zwykłym śmiertelnikom, czyli np. pracownikom mojej firmy. W trakcie coaching możemy zajmować się różnorodnymi sprawami np. pomóc zweryfikować nasze cele, taka by były one zgodne z naszymi wartościami, taka aby wykorzystywać wszystkie nasze umiejętnościami. Fenomen pracy z cochem polega na tym, że cała odpowiedzialność za proces cochingu spoczywa na kliencie. Co to znaczy?

W trakcie spotkania uczestnik sesji coachingowej wypracowuje rozwiązania. Coach towarzyszy klientowi w procesie podejmowania decyzji, czuwa nad tym, aby klient nie ślizgała się po powierzchni, aby jego odpowiedzi były prawdziwe, pełne a nie płytkie I powierzchowne.

Nikt nie może zmusić cię do pracy nad sobą ani wypracować za ciebie rozwiązania to proces, który wymaga pracy milczenia, myślenia, to proces, w którym stopień twojej odpowiedzialności jest wprost proporcjonalny do stopnia twojego zaangażowania.

Moc coaching odkryłam robiąc proste ćwiczenie.Odpowiedź na cztery pytania kartezjańskie uświadomiły mi, że cel, nad którym pracuje a raczej próbuje pracować od jakiś dwóch lat nie ma dla mnie żadnego znaczenia I że nigdy nie wykonam pracy pozwalającej osiągnąć wyznaczony cel.

Coach towarzyszy przy podejmowaniu decyzji przez klienta jednak odpowiedzialność z realizację decyzji spoczywa na kliencie.

Pytania kartezjańskie

Co by się wydarzyło, gdybym osiągnął cel?

Co by się nie wydarzyło, gdybym osiągnął cel?

Co by się stało, gdybym nie osiągnął celu?

Co by się nie wydarzyło, gdybym nie osiągnął celu?

pozdrawiam i życzę miłej pracy.

Renata Mikulewicz
trener biznesu, coach
www.kobieta-sukcesu.pl
www.ErgoCoaching.pl

Jedna odpowiedź do “Coaching. Co to jest i jak to się je?”

  1. BE-MASTER pisze:

    Bardzo dobrze ujęta została idea coachingu w Pani artykule. Zwrócić uwagę należy także na obszar oddziaływania coachingu, ponieważ znacząco odróżnia się on od innych form wsparcia. Coaching w odróżnieniu od terapii koncentruje się na szukaniu rozwiązań, a nie analizie problemu. Dlatego w coachingu patrzymy w przyszłość i nie koncentrujemy się na rozdrapywaniu starych ran. Wszystkim zainteresowanym ideą coachingu polecam artykuł http://www.be-master.pl/czym-jest-coaching. BE MASTER. BE YOURSELF.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa cookies.

Czytaj więcej na temat polityki cookies.