Co to jest? Opis terapii - Solaris - rozwój osobisty

Co to jest? Opis terapii

Osoby uczestniczące w ustawieniu, które reprezentują poszczególnych członków rodziny klienta, w trakcie terapii odczuwają emocje tych osób. Zdarza się, że odczuwają ich emocje w sposób fizjologiczny, na przykład jako ból brzucha, czy ciężar na karku. Także świadkowie nie pozostają obojętni wobec tego, co dzieje się na scenie. Tego mechanizmu nie da się do końca wyjaśnić, sam Hellinger nazwał je wiedzącym polem. Wedle Hellingera wszyscy członkowie rodziny mają takie same prawo do uczestnictwa w systemie. Krzywda albo wina jednego członka zawsze domaga się wyrównania w kolejnym pokoleniu. Zazwyczaj klient nieświadomie identyfikuje się z którymś ze swoich przodków. Tę identyfikację Hellinger nazywa uwikłaniem i w nim upatruje przyczyn zaburzeń i chorób. Kiedy te uczucia stają się jasne, terapeuta dyktuje uczestnikom proste zdania, które wypowiadają wobec siebie. Na przykład dziecko, które dźwiga winę ojca mówi mu: To twoja sprawa. Ja jestem tylko dzieckiem. Słowa te mają za zadanie przywrócić równowagę w systemie.

Uwikłania w losy rodziny mogą powodować na przykład, że dzieci, chcąc zastąpić swoich rodziców lub rodzeństwo, przejmują ich choroby, albo chcą je z nimi dzielić. Mogą sprawić, że dzieci wcześnie zmarłych rodziców lub rodzeństwa chcą pójść za nimi w śmierć. Najczęściej występujące trzy prawidłowości to: idę za tobą, zrobię coś za ciebie albo: odpokutuje swoją lub twoja winę.

Ustawienie kończy się, kiedy wszyscy jego uczestnicy uznają, że stoją we właściwym miejscu i czują się w nim dobrze. Zazwyczaj wtedy właśnie klient wchodzi na miejsce swojego reprezentanta, aby w pełni zdać sobie sprawę z uczuć, jakie się pojawiły. Sam obraz, który się wtedy wytwarza, ma działanie uzdrawiające i zazwyczaj nie wymaga komentarza.

Hellinger jest przeświadczony, że nie ma choroby, za którą nie stałby jakiś nierozwiązany konflikt w rodzinie. Wszelkie cierpienie bierze się z nieporządku w systemie rodzinnym, a uzdrowienie jest efektem wprowadzenia ładu. Jego praca z chorymi na nowotwory uczestnikami warsztatów całkowicie to potwierdza. We wszystkich rodzinach, które są ustawiane podczas tych warsztatów, miały miejsce tragiczne wydarzenia, takie jak porzucenia, aborcje, morderstwa. W trakcie warsztatów chorzy uświadamiają sobie, że te rodzinne, często wstydliwie ukrywane historie, mają wpływ na ich losy. Czasami okazuje się, że źródło choroby leży w wydarzeniach, o których pacjent nic nie wiedział.

Najważniejsze, że metoda jest skuteczna. W jaki sposób to funkcjonuje nikt tego nie wie. Z Hellingerem włącznie. A fakt, że technika ta jest skuteczna najbardziej się liczy, przynajmniej dla samych zainteresowanych.

Jedna odpowiedź do “Co to jest? Opis terapii”

  1. Agunia pisze:

    Gdzie można poddać się działaniu tej metody?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa cookies.

Czytaj więcej na temat polityki cookies.