Aspekty - Solaris - rozwój osobisty

Aspekty

Aspekty są odległościami kątowymi jakie planety tworzą wobec siebie, oraz ważnych punktów horoskopu, np. osi. Przy czym odległość ta mierzona jest przede wszystkim wg tzw. długości ekliptycznej, ale możliwe jest także konstruowanie aspektów w oparciu o tzw. deklinację. Obie kategorie są astronomicznymi współrzędnymi opisującymi położenie obiektu na ekliptyce.

Wyróżniamy wiele aspektów, ale w praktyce stosuje się tylko kilka. Aspekty umownie dzielimy na harmonijne i nieharmonijne, przy czym nie jest to kategoria wartościująca, lecz obrazująca charakter procesu jakiemu podlegają dane planety.

Koniunkcja

0 stopni (harmonijna lub nieharmonijna, w zależności od przypadku) jest złączeniem dwóch planet (w długości, niekoniecznie także w szerokości, czyli planety te nie muszą być dokładnie w tym samym punkcie nieba). Energie obu planet mieszają się wzajemnie, przy czym ogromnie dużo zależy od tego jakie planety podlegają koniunkcji. Przy takim aspekcie np. Księżyca z Plutonem wpływ pierwszej planety na drugą właściwie nie ma miejsca, ale za to Księżyc podlega potężnym wpływom Plutona, co zasadniczo zmienia jego typowe działanie i charakter. Złączenie jednakże Słońca z Księżycem (nów) będzie miało właściwie jednakowy wpływ na obie planety.

Trygon i sekstyl

60 stopni, trygon 120 stopni (harmonijne) działanie tych aspektów powoduje spokojny wzrost i rozwój procesów. Dobra współpraca, spokojne działania, równowaga, powodzenie i stabilizacja.

Kwadratura

90 stopni (nieharmonijny) to konflikt, starcie dynamizm, walka, „krzyż”, przemiana i przeobrażenie. Konieczność zdecydowanych rozwiązań i nieuchronna konfrontacja.

Opozycja

180 stopni (najczęściej nieharmonijna) jest przeciwieństwem koniunkcji. Planety są naprzeciw siebie. To spór, konfrontacja, otwarty konflikt, który nie musi być destruktywny, ale wymaga rozwiązania. Opozycja może prowadzić do kompromisu, jak i do zniszczenia.

Każdy aspekt może nieść z sobą element budowania, jak i niszczenia, rozwoju ale także stagnacji i zastoju.

Piotr Gibaszewski

2 odpowiedzi na “Aspekty”

 1. Astroposzukiwacz pisze:

  Po astrologu który podobno jest całkiem profesjonalny spodziewałbym się sporo więcej a nie podania mniej aspektów które znam.Powinny być podane wszystkie aspekty łącznie z mikroskopijnymi typu ćwierćkwadratura i z opisem.Z tego wywodu mona wywnioskować że mamy do czynienia z dyletantem.Ale najbardziej pasuje lenistwo.

 2. Astroposzukiwacz pisze:

  Może ktoś by dokończył?Ja podam kilka poza podanymi ale nie rozumiem znaczenia wszystkich i czy są harmonijne-kreska oznacza podział okręgu gdy nie dam rady przedstawić w liczbie dziesiętnej
  22.5 nieharmonijny
  36 ??
  40 chyba harmonijny
  45 nieharmonijny
  /7 nieharmonijny
  72 harmonijny
  75 chyba nieharmonijny
  80 ??
  100 ??
  /7+2 nieharmonijny
  105 ???
  108 chyba harmonijny
  144 cytuję z książki „harmonijny na mentalnym poziomie”
  150 nieharmonijny
  /7*3 nieharmonijny
  160 ???
  Nie gwarantuję że to wszystkie.
  Niektórzy pisali że kwadratura powinna mieć zasięg 10 stopni.To oczywista bzdura bo tam są inne aspekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa cookies.

Czytaj więcej na temat polityki cookies.