Algiz - Solaris - rozwój osobisty

Algiz

Algiz jest symbolem tęczy, tęczowego mostu łączącego niebo i ziemię – Bifrostu, którego strzeże nigdy nie zasypiający bóg Heimdall, i po którym olbrzymi maja runąć do ostatecznego ataku na niebo. Trudno zresztą nie zauważyć konotacji odniesienia do miecza z ognistym mieczem anioła strzegącego raju. Tym bardziej, że Algiz oznacza moc boską boską opiekę i pomoc. Ta pomoc przychodzi do bohatera w dwóch momentach – po pierwsze gdy odpowiada na wezwanie strażnika i wyrusza po swój skarb – wówczas na jego drodze pojawia się ktoś jak Ariadna dla Tezeusza, ktoś kto obdarowuje wędrowca niezbędnymi do przetrwania magicznymi przedmiotami lub cechami. W drugim wypadku pojawia się mniej przyjemnie – wówczas kiedy bohater odmawia podjęcia ryzyka. Wtedy anioł staje się demonem, który nęka i pustoszy świat bohatera aż doprowadzi go do totalnej ruiny zmuszając wędrowca do porzucenia tego co zna i kocha. Algiz nie jest mocą, nad którą można zapanować, nie pochodzi z tego świata, jest Łaską która przychodzi wtedy kiedy powinna i nigdy w innym czasie. Jej dalszą symbolika jest jedna z magicznych mocy – farsynn, czyli dalekowidzenie charakterystyczne dla mistrzów runicznych. Jego ideogram przypomina w związku z tym wieżę obserwacyjną. Z tym symbolem wyjątkowo ciekawie spotykamy się w systemie I-CHING. Wieża jest strukturą, która dzieli i łączy zarazem, która dla bohatera jest symbolem umiejętności trwania w czujności , dzieki nieustannej łączności z boską naturą, z bogami. To właśnie dlatego bohaterowie cieszą się opieką jakieś bóstwa. W języku współczesnej psychologii słowo bóg zastąpuje słowo archetyp. Bohater jest nosicielem jednego ze składników świada, jednego z niewielu, w którym ukryta jest boska obecność.

Archetyp ma właściwość pochłaniania psychiki jednostki, bóg trawi swego nosiciela i nieodwracalnie go zmienia. Człowiek na wieży strażniczej staje się Szymonem Słupnikiem, często nirozumianym przez świat bożym szleńcem, choć on sam wie że to co czyni cechuje rozwaga, dalekowzroczność i przemyślność wykraczająca poza ramy zwykłego umysłu śmiertelnika. Z runą tą wiążemy zwierzę – łosia oraz roślinę – trawę turzycę. Oba występują na bagnach i trzęsawiskach gdzie łatwo można rozstać się z życiem. Łoś więc staje się totemicznym opiekunem bohatera, kryjącym się w ostępach łączności z bogami. Jego naturą jest prawość, a nawet wyrastanie ponad nie – przypominam artykuł o przestępcach i łosiu – śmiertelna siła i ochrona której dostarcza boskość . zaznacza się w tym momencie związek zachodzący pomiędzy Thurisaz i Algiz – obie są runami ochrony, obie ukazują bezpieczeństwo wynikające z przbywania na świętym gruncie, czyli z trwania w stanie Pełni
– kontaktu z bogami. Kto stoi w niebie, tego nie mogą sięgnąć problemy ziemi. Na polski – wiąże się to z umiejętnością utrzymywania stanu pustego umysłu, a ponieważ wewnętrzny dialog jest najbardziej energochłonnym z nawyków człowieka to uwolnienie tej energii owocuje wzbudzeniem często siddhi – mocy duchowych. Tu tez kryje się niebezpieczeństwo Algizu. Jego moc może doprowadzić do pomylenia psychiki z archetypem .
Bohater ostatecznie zatraca siebie myśląc że uzyskane moce to jego utracony skarb. Pojawia się też chęć i poczucie mocy, potrzeba kontroli i władzy. To prowadzi nas z kolei do symbolu Wieży Boga z Tarotowych wielkich arkanów.

W każdym razie bohater po wezwaniu do wyprawy spotyka pomocnika, magiczną istotę która obdarza go tym czego nie rozumie ale wie, że będzie mu to potrzebne. Nierzadko istota ta zlewa się w jedno z późniejszą postacią wielkiej bogini. Innymi znaczeniami Algiz są wszelkiego rodzaju zapowiedzi pomyślności związane z opatrznościowym związkiem, szczególnie pozytywne ma to znaczenie wobec związków zawieranych pomiędzy ludźmi.

Zachęca ona do kalkulowania w odniesieniu do wartości uniwersalnych bez żadnej taryfy ulgowej. O znaku tym można trafnie też powiedzieć „pokorne cielę dwie matki ssie” bowiem jego ideogram zbudowany jest z dwu symboli kobiet i męskiego umieszczonego pomiędzy nimi. Ma to głębszy sens odnoszący się do umiejętności nie osądzania, umiejętności zajmowania opozycyjnych stanowisk. Odwrócony Algiz oznacza zazwyczaj poważne zagrożenie zwłaszcza poprzez kontakty z nieodpowiednimi ludźmi, poszukiwanie wrażeń , wizji w sposób niebezpieczny, ryzyko i zagrożenie

Maciej Białkowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa cookies.

Czytaj więcej na temat polityki cookies.